Rusza odbudowa wieży w Melsztynie

0
89

Kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego płyną do Zakliczyna.

Tym razem gmina nad Dunajcem otrzymała 200 tys. zł dofinansowania na zabezpieczenie ruin zamku w Melsztynie.

Za te pieniądze zabezpieczona zostanie wieża zamku z XIV wieku – w planach jest jej odbudowanie i utworzenie na szczycie platformy widokowej.

– Działania w tym celu, aby pozostałości po zamku w Melsztynie były prawdziwą atrakcją turystyczną naszej gminy podejmujemy już od jakiegoś czasu. W ubiegłym roku przeprowadzone zostały badania archeologiczne. Odbudowany został wykusz przy murze arkadowym. Mamy program konserwatorski na wieżę oraz dokumentację projektową wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę– objaśnia burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. W dniu 5 lipca br. teren zamku w Melsztynie wizytowała Pani dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt odbudowy wieży to wydatek rzędu około 2 mln zł. Burmistrz Dawid Chrobak zapowiada, że składane będą kolejne wnioski o środki z budżetu państwa na realizację planów. W zakliczyńskiej gminie myśli się również o zagospodarowaniu przyległych terenów na wzgórzu nad Dunajcem, na których niedawno odbyła się II Biesiada Rycerska. Być może w odbudowanym fragmencie zamku uda się także stworzyć galerię sztuki, gdzie swoje prace wystawialiby np. lokalni artyści.

W pozyskaniu środków na pierwszy etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie bardzo pomógł Poseł na Sejm RP Prof. Włodzimierz Bernacki wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowie Ryszardem Pagaczem, za co władze samorządowe zakliczyńskiej gminy serdecznie dziękują.

um

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj