Polowanie na Jarosława Gurgula

0
625

Z woli wyborców, w pierwszej turze wyborów samorządowych na najbliższe pięć lat ponownie wybrani zostali gospodarze w Brzesku i Dębnie. Zmiana nastąpiła w Iwkowej oraz Gnojniku. W tych gminach wszystko zostało rozstrzygnięte. W Szczurowej dotychczasowy wójt musi powalczyć o swoją reelekcję. W Czchowie i Borzęcinie, również odbędzie się druga tura wyborów, ale już nie wystartują w nich dotychczasowi włodarze. Z woli wyborców zostali z boiska odesłani do szatni i z tego miejsca będą mogli obserwować kto przejmie po nich schedę.

Nadzwyczaj ciekawie ułożyła się sytuacja w przyszłej Radzie Powiatu. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 10 mandatów, dokładnie tyle samo uzyskały łącznie listy obecnego Starosty i V-ce Starosty. Jeden mandat przypadł przedstawicielowi Platformy Obywatelskiej. Nikt więc nie otrzymał od wyborców mandatu do przejęcia samodzielnie sterów powiatowej nawy. Rozsądek nakazuje uszanowanie woli wyborców i poszukanie możliwości współpracy. W normalnych warunkach, lider zwycięskiej listy powinien po prostu skontaktować się z liderami pozostałych list  i zaproponować jakąś formę współpracy. Trzeba przecież uszanować wolę wyborców, którzy nie dali PiS-owi mandatu do samodzielnego sprawowania władzy. Nic takiego jednak nie nastąpiło i razie jednak nic na to nie wskazuje. PiS któremu brakuje jednego mandatu do uzyskania większości, w osobie swojej nadzorczyni Józefy Szczurek-Żelazko  i jej pomocnika Adama Kwaśniaka, rozpoczął akcję sondowania czy by się nie udało kogoś z radnych z innych list „wyhaczyć”.

Dotychczasowe próby „wyhaczania” były tak żenujące, że prawdopodobnie będą w niedługim czasie przedmiotem jakiejś pracy magisterskiej z nauk politycznych. W tej sytuacji Józefa Szczurek-Żelazko postanowiła poczekać na wyniki wyborów na burmistrza w Czchowie. Co mają wspólnego wybory burmistrza w Czchowie do powoływania władz powiatowych? Otóż pani Szczurek-Żelazko wymyśliła sobie, że jeżeli wybory wygra kandydat popierany przez PiS, to uda się „wyhaczyć” radnego powiatowego z listy obecnego Starosty Andrzeja Potępy. Dlaczego się to uda? Otóż dlatego, że pan Jarosław Gurgul, jest Sekretarzem Gminy w Czchowie i nowy, pisowski burmistrz mu „każe” przejść pod bacior posłanki Szczurek-Żelazko.  W ten sposób PiS będzie miał 11 radnych, a konkurenci tylko 9-ciu. Taka oto kalkulacja pojawiła się najbardziej prawej i sprawiedliwej głowie powiatu. Nie wiadomo tylko czy wygra kandydat popierany po cichu przez PiS, a po drugie, nawet gdyby wygrał, czy będzie chciał zacząć pierwsze dni swojego urzędowania od złamania sekretarza, żeby przypodobać się Józefie Szczurek-Żelazko.

Trzeba przyznać, że mamy do czynienia z niezwykłą determinacją. Przedstawicielka partii, która podkreśla na każdym kroku, jak jej działacze są prześladowani przez obecną władzę i jak łamane są nie tylko zasady prawa, ale nawet zwyczajne zasady przyzwoitości z dobrych obyczajów, sama zachowuje się tak, jakby straciła resztki przyzwoitości i dobrych obyczajów (a może nic nie straciła, tylko do tej pory nie obnosiła się z ich brakiem aż w takim stopniu jako obecnie).  

W poprzednich wyborach, PiS był w mniejszości i można było się zupełnie obejść bez radnych PiS, żeby powołać władze powiatu. Jednak nie nikt nie potraktował radnych z PiS z pogardą. Przedstawiciela klubu radnych PiS pani Justyna Wójtowicz-Woda została V-ce Przewodniczącą Rady Powiatu, a radni PiS poparli wybór obecnych starostów. Współpraca odbywała się bez problemów, prawdopodobnie dlatego, że posłanka Józefa Szczurek-Żelazko nie mieszała na zapleczu i nie napuszczała ludzi na siebie.

Zobaczymy, czy scenariusz „wyhaczenia” metodą nacisku przez nowego burmistrza, pana Jarosława Gurgula faktycznie się powiedzie. Czy nastąpi to co powinno, czyli normalne rozmowy o możliwości współpracy, tak jak życzą sobie tego wyborcy, czy też na upartego będzie forsowana forma wrogiego przejęcia. Posłanka Józefa Szczurek-Żelazko powinna pamiętać, że, co prawda, bagnetem można dużo zdobyć, ale długo nie da się nim usiedzieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj