Odyseusze z brzeskiej „Trójki”

0
445

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku zdobyli III miejsce w odbywającym się w Gdyni Ogólnopolskim Konkursie „Odyseja Umysłu”, będącym krajowym finałem międzynarodowego projektu o tej samej nazwie.

„Odyseja Umysłu” to program edukacyjny, którego celem jest rozwijanie u dzieci i młodzieży szeregu kompetencji kluczowych, między innymi kreatywnego i krytycznego myślenia, inicjatywności i innowacyjności, uważności, empatii i kooperacji. W Polsce realizowany jest od 32 lat. Każdego roku jego uczestnicy mogą sprawdzić się w rozwiązywaniu interdyscyplinarnych zadań, wykorzystując wiedzę zdobytą w szkole w praktyce, dając wyraz swojej pomysłowości w ramach określonych ograniczeń czasowych, budżetowych i regulaminowych.
Odyseusze uczą się marzyć odważnie i w oparciu o cele, myśleć samodzielnie i nieszablonowo, tworzyć rozwiązania oryginalne i efektywne. Udział w projekcie pozwala im łamać schematy i przyzwyczajenia. Uczy też działania zespołowego, w którym ważna jest otwartość na pomysły i opinie innych. Odyseusze współpracując w grupie nabierają szacunku i zaufania do ludzi o odmiennych poglądach i temperamentach. Nabyte i doskonalone podczas trwania projektu cechy pozostają już na zawsze. Pozwalają maksymalnie wykorzystywać indywidualne talenty oraz zainteresowania wszystkich uczestników, które w zespołowej pracy przynoszą wspaniałe efekty, a przede wszystkim satysfakcję z dobrze wykonanych zadań.  

Brzescy Odyseusze: Lena Lewandowska, Karolina Madej, Amelia Mrówka, Magdalena Wójcik, Tomasz Fidelus , Marcel Jakubas i Leonard Popiela

W tegorocznej edycji „Odysei Umysłu” uczestniczyło blisko dwa tysiące uczniów z całej Polski.  Szkołę Podstawową nr 3 w Brzesku reprezentowała drużyna w składzie: Lena Lewandowska, Karolina Madej, Amelia Mrówka, Magdalena Wójcik, Tomasz Fidelus , Marcel Jakubas i Leonard Popiela. Ich trenerkami były Agnieszka Dzieńska i Katarzyna Zelek. Przygotowany przez grupę krótki spektakl znakomicie mieścił się w zakresie tzw. Problemu 3 „Twoja Troja” (każdy zespół miał do wyboru jeden z pięciu konkursowych problemów). 

Wszystkie grupy biorące udział w ogólnopolskim finale musiały zmierzyć się także z obowiązkowym Problemem Spontanicznym. Jest to niepowtarzalne zadanie-niespodzianka, którego trudność polega na tym, że Odyseusze do ostatniej chwili nie znają jego treści, a na rozwiązanie go mają zaledwie kilka minut.

Przygotowany przez grupę krótki spektakl znakomicie mieścił się w zakresie tzw. Problemu 3 „Twoja Troja” (każdy zespół miał do wyboru jeden z pięciu konkursowych problemów). 

Wszystkie grupy biorące udział w ogólnopolskim finale musiały zmierzyć się także z obowiązkowym Problemem Spontanicznym. Jest to niepowtarzalne zadanie-niespodzianka, którego trudność polega na tym, że Odyseusze do ostatniej chwili nie znają jego treści, a na rozwiązanie go mają zaledwie kilka minut.

Gdynia, czyli Troja zdobyta.

Dla grupy z Brzeska wyjazd ten był też okazją do poznania ciekawych miejsc w Trójmieście. Trójkowi Odyseusze po obowiązkowych zajęciach związanych z konkursem zwiedzili między innymi Gdańsk, Sopot i Gdynię. Byli na zamku w  Malborku, w Akwarium Gdyńskim,  w Centrum Nauki Experyment oraz w kinie 7D.

Dyrekcja, nauczyciele i sami uczestnicy konkursu za naszym pośrednictwem składają podziękowania wszystkim, którzy pomogli im w tej wspaniałej przygodzie:

Wyjazd na finał nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Pana Tomasza Latochy Burmistrza Brzeska, któremu z całego serca dziękujemy. Dziękujemy innym życzliwym firmom i instytucjom: Panu Edmundowi Lesiowi – PrezesowiPrzedsiębiorstwa Budowlano-Handlowo-Transportowego „Edmund Leś”, Panu Dominikowi  Chamiole – Prezesowi firmy PAGEN Sp. z o.o.,Panu Jackowi Pukalowi – Prezesowi firmy PROSTER Sp. z o.o.. Dzięki Wam mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykłym międzynarodowym konkursie.

_

tekst i foto brzesko.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj