Mowa nienawiści i „hejt” w Internecie – spotkania policjantów z młodzieżą

Czym jest hejt i mowa nienawiści oraz jak reagować, gdy spotykamy się z agresją w Internecie to główne tematy poruszane przez policyjnych profilaktyków podczas spotkań z młodzieżą.

Warto wiedzieć, że nasze dzieci przeglądając różnego typu strony internetowe, mogą spotkać się z ogromnym natężeniem agresji. Z cyberprzemocą możemy mieć kontakt w formie agresywnych komentarzy na forach, pod artykułami czy na portalach społecznościowych, lub poprzez zamieszczanie kompromitujących materiałów, tworzenie obraźliwych stron, memów. Wszystkie te działania to forma hejtu, czyli mowy nienawiści. Pamiętajmy, że nasze dziecko może być dotknięte prześladowaniami ze strony rówieśników, lecz może być również tak, że będzie sprawcą tego typu przemocy wobec innych.

W dzisiejszych czasach spotkanie osoby o innej narodowości, kolorze skóry, odmiennym wyznaniu czy przekonaniach nie jest rzadkością. Niestety zdarza się, że na tym tle dochodzi do incydentów, w których sprawca kierując się uprzedzeniami dopuszcza się przestępstwa z nienawiści. Stąd policyjne działania profilaktyczno-edukacyjne wymierzone w przeciwdziałanie takim incydentom. Policjanci w trakcie spotkań przybliżają uczniom takie zagadnienia, jak stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja czy mowa nienawiści. Młodzież może się dowiedzieć, w jaki sposób powstają zachowania dyskryminacyjne i jakie rządzą nimi mechanizmy.

_

KPP Brzesko