Biblioteka i MOK zapraszają

Publiczna Biblioteka w Brzesku wakacyjne zajęcia rozpoczęła już 1 lipca i kontynuować je będzie do końca sierpnia. Aktualnie prowadzony jest wirtualny cykl zajęć pod hasłem: ”Wakacje RAZEM – wirtualne przygody z biblioteką”. W każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 12.00 na bibliotecznym profilu Facebook z dziećmi spotykają się pracownicy Oddziału dla Dzieci oraz terenowych filii z Jadownik, Mokrzysk, Okocimia, Poręby Spytkowskiej i Szczepanowa. W specjalnie przygotowanych krótkich filmikach zachęcają do wspólnego działania i zabawy. Dyrektor PiMBP Karina Legutek zapewnia, że tematyka zajęć jest na tyle różnorodna, iż powinna zainteresować szerokie grono odbiorców. W programie ujęte zostały między innymi głośne czytanie książek, wirtualne zagadki detektywistyczne i bardzo lubiane przez dzieci eksperymenty, w których mogs brać czynny udział. Raz w tygodniu we współpracy z ze szkołą języka angielskiego Early Stage odbywa się czytanie książeczek dla dzieci, oczywiście w języku Szekspira. Atrakcyjnie prezentują się tzw. tutoriale artystyczne i literackie. Tutorial to coraz bardziej popularna metoda przekazywania wiedzy w formule „krok po kroku” pozwalająca zgłębić tajniki wykonywania różnych czynności, funkcjonująca głównie w internecie.

Pracownicy PiMBP zamierzają powrócić do stacjonarnych zajęć od 20 lipca, kiedy to uruchomione zostaną dwa cykle skierowane do dwóch grup wiekowych. Zajęcia odbywać się będą w każdy wtorek i piątek i potrwają do 14 sierpnia. Dla dzieci w wieku 4-7 lat przygotowany jest cykl zatytułowany „W krainie baśni i bajeczek”. Dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w cyklu „Byli sobie podróżnicy – dzieje wielkich odkryć”

– Podczas naszych spotkań młodsze dzieci poprzez bajkowe zagadki, głośne czytanie książeczek, połączone z oglądaniem ich filmowych wersji, poznawać będą różne postaci z bajek. Zajęcia dla starszych dzieci to warsztaty filmowo-podróżnicze, na które zapraszamy wszystkich miłośników geografii, którzy nie boją się wyzwań i chcą poznawać otaczający ich świat. Przedstawimy im okoliczności wielkich geograficznych odkryć, przybliżymy też sylwetki podróżników, którzy tych odkryć dokonali – zachęca Karina Legutek. Szczegóły dotyczące proponowanych przez PiMBP zajęć można znaleźć na plakatach oraz  w internecie.

Miejski Ośrodek Kultury tradycyjnie przygotował cykl pod hasłem „Wakacje z MOK-iem”. Z wiadomych względów w tym roku program tych zajęć został nieco okrojony, ale ich uczestnicy na nudę nie powinni narzekać. Tym razem pracownicy MOK-u zmuszeni zostali do rezygnacji na przykład z zajęć tanecznych, turystycznych wycieczek, czy wyjść do kina, ale mają za to inne ciekawe propozycje. Przygotowany przez nich program obejmuje zajęcia w trzech dziedzinach.. „Muzyczne rozmaitości” to okazja do poznania instrumentów, nauki podstaw śpiewu, zajęcia karaoke. Przewidziane są też elementy kształcenia słuchu i podstawy muzycznej notacji. Instruktorzy prowadzący zajęcia o nazwie „Umiem to zrobić” proponują rękodzielnicze warsztaty kształtujące manualne umiejętności, wyobraźnię przestrzenną i poczucie estetyki. Uczestnicy tych zajęć nauczą się też tworzenia małych form przestrzennych przy użyciu różnych materiałów. 

Dla proponowanych przez MOK wakacyjnych zajęć przewidziano dwa turnusy. Pierwszy z nich właśnie trwa – rozpoczął się 29 czerwca, a zakończy 10 lipca. Drugi turnus zaplanowany został w terminie od 17 do 28 sierpnia.


UM Brzesko