Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą. Porady on-line brzeskich policjantów.

Przed nami wakacje. Jak co roku, policjanci przeprowadzili spotkania z dziećmi przekazując im rady i wskazówki na temat bezpiecznego wypoczynku. Tym razem odbyły się one on-line, ale mamy nadzieję, że już niebawem znów będziemy mogli się spotkać z uczniami w szkolnych murach. 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku oraz ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie uczestniczyli w spotkaniu on-line, zainicjowanym przez brzeskich policjantów. Najmłodsi z chęcią przyłączyli się do spotkania wysłuchując porad policjantki na temat bezpiecznego wypoczynku, w tym w szczególności nad wodą. Mamy nadzieję, że cenne wskazówki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci a wakacje upłyną wszystkim miło i bezpiecznie.

Wielu z nas zapewne swój wolny czas spędzi nad wodą. To, czy ten wypoczynek będzie bezpieczny, w dużej mierze zależy od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, aby pobyt nad wodą zakończył się szczęśliwie.  Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwali policjanci z Brzeska, przestrzegając mieszkańców i osoby odwiedzające powiat brzeski przed ewentualnymi zagrożeniami. W trakcie działań policjanci, ale także ratownicy będą promować wśród wypoczywających odpowiedzialne postawy i zachowania w kontekście rekreacji wodnej, wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenia nad akwenami wodnymi. Policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa, korzystaniu ze strzeżonych kąpielisk, stosowaniu się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowaniu rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności. 

Działania te podejmowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady można znaleźć na stronie: http://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html

 Pamiętajmy: 

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

KPP Brzesko