KompostujMY!


W brzeskim Ogródku Jordanowskim pojawił się  nowy obiekt – kompostownik. Usytuowany został w miejscu, przez które w przyszłości przebiegać ma ścieżka edukacyjna poświęcona szeroko rozumianej ekologii. W kompostowniku gromadzona będzie trawa skoszona przez pracowników Brzeskich Zakładów Komunikacyjnych zarówno w Ogródku jak i w przyległych do niego miejscach należących do gminy. Kompost będzie wykorzystywany do uprawy miejskich roślin ozdobnych, a tych w Brzesku regularnie przybywa. Na kompostowniku znajduje się tablica informująca o podstawowych zasadach składowania zielonych i biodegradowalnych odpadów.
Takie biodegradowalne śmieci stanowią ok. 70 procent wszystkich „produkowanych” przez mieszkańców odpadów. Jeśli trafiają one do kompostownika, można posegregować aż 95 procent pozostałych w każdym gospodarstwie odpadów. Dlatego warto zainstalować taki kompostownik w swoim przydomowym ogródku.

Po pewnym czasie może okazać się, że prowadzona w ten sposób gospodarka odpadami będzie mieć w przyszłości wpływ na cenę ich odbioru. Warto pamiętać, że kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który można wykorzystywać przy użyźnianiu gleby w ogrodzie, czy nawet ziemi w doniczkach. Ma również opinię najlepszego i najtańszego nawozu. 

UM Brzesko Życie Brzeska