W Brzesku odbył się Małopolski Festiwal Smaku

Idea festiwalu zrodziła się w 2003r. kiedy ówczesny Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę aby promować produkty regionalne jako część dziedzictwa kulturalnego Małopolski. Po raz pierwszy regionalne produkty spożywcze zostały zaprezentowane w 2005r. Początkowo w skromnej postaci na specjalnym wozie, skąd były rozdawane. Taki pojazd przyjeżdżał na różnego rodzaju imprezy lokalne. Po latach impreza bardzo się rozrosła i obecnie jest to ogromna impreza na którą przychodzi tysiące ludzi, aby skosztować potraw, których nie można kupić w supermarketach. 

W tym roku Małopolski Festiwal Smaku zawitał również po raz pierwszy do Brzeska. Na podstawie umowy zawartej z Województwem Małopolskim, Gmina Brzesko podjęła sięorganizacji imprezy, która odbyła się 25 sierpnia na brzeskim rynku. Swoją sztukę kulinarną zaprezentowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu brzeskiego i jedno nowopowstałe Koło Gospodyń Miejskich z Brzeska. Każde z Kół przygotowało po 1500 porcji różnych potraw regionalnych, które następnie zostały bezpłatnie rozdane uczestnikom wydarzenia przybyłym tłumnie w niedzielne upalne popołudnie na brzeski rynek. 

Dodatkowo panowie Andrzej Polan i Michał Henzel – znani mistrzowie kuchni na miejscu na oczach widzów gotowali potrawy regionalne, wykorzystując certyfikowane półprodukty jak jagnięcina podhalańska, czy np. Suska Sechlońska, czyli suszone a następnie wędzone śliwki o smaku i zapachu wprost nie do podrobienia. Suska sechlońska produkowana jest metodami tradycyjnymi wyłącznie na terenie gmin: Czchów, Gnojnik, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Lipnica Murowana i Laskowa. Produkt posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne Unii Europejskiej. Przygotowane przez mistrzów Andrzeja Polana i Michała Henzla potrawy zostały następnie rozdane do degustacji przez uczestników imprezy. Wielu chętnych musiało obejść się smakiem, ponieważ chętnych było bardzo wielu i nie dla wszystkich starczyło.

Można się również było zaopatrzyć w produkty pszczele orazróżnego rodzaju specjały niedostępne w supermarketach w których większość z nas robi codzienne zakupy produktów spożywczych na swoje domowe stoły.

Wielką popularnością cieszyła się krowa przywieziona przez Koło Gospodyń Wiejskich „Szczepanowianki”. Krowa o wdzięcznym i jeszcze niedawno bardzo popularnym imieniu Mućka,  stanowi jedyny egzemplarz krowiego gatunkuzamieszkujący w Szczepanowie. Na co dzień Mućka rezyduje w remizie OSP, gdzie dzięki gościnności druhów, mieści się również siedziba KGW „Szczepanowianki”. Krowa Mućka prowadzi życie celebrytki i bardzo chętnie odwiedzi różnego rodzaju imprezy w całym regionie jeżeli tylko organizatorzy ją zaproszą. Można było Mućkę wydoić i otrzymać Dyplom Dojarza potwierdzający uzyskanie tej coraz rzadszej specjalizacji. Chętnych aby zdobyć takie kwalifikacje nie brakowało.  

Impreza spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców, którzy po raz pierwszy mogli w jednym miejscu zobaczyć i skosztować dziesiątków rodzajów różnych smakołyków z których wiele popularnych w przeszłości, obecnie jest zapomnianych i jest przywracanych do menu przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich kultywujących dorobek sztuki kulinarnej naszych przodków.

Życie Brzeska