Harcerze z Jadownik wyjechali do Siamoszyc

Obóz harcerski w Siamoszycach, który trwać będzie w dniach od 5 do 14 sierpnia to propozycja letniego wypoczynku skierowana do grupy 60 najaktywniejszych harcerzy działających w Szczepie Czarnym im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik – dzieci pochodzących z Jadownik, Szczepanowa i Sterkowca.Przed wyjazdem harcerzy odwiedził ze słodkim prezentem burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha. Obóz dofinansowany został kwotą 13, 9 tysiąca złotych przez urząd miejski.   

W ciągu dziesięciu dni obozu jego uczestnicy wezmą udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Bazą obozową jest ośrodek „Amonit” leżący w środku Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z tego powodu głównymi atrakcjami będzie zwiedzanie jaskiń i jurajskich zamków. Uczestnicy obozu będą aktywnie wypoczywać, a przy tym zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, wezmą udział w warsztatach ze wspinaczki w skałkach (tyrolka) prowadzonych przez instruktorów GOPR-u oraz spływie pontonowym po rzece Białce. W planach obozu przewidziane są również piesze wędrówki szlakami jurajskimi np. Zamonitu, czy Szlakiem Orlich Gniazd do zamku Ogrodzieniec. Jedną z atrakcji będzie również wycieczka tzw. ekspresem jurajskim na trasie Morsko-jaskinia Głęboka. Uczestnicy wezmą również udział w wycieczce autokarowej do Jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka, zwiedzą także zamek w Chęcinach. 

Obóz będzie prowadzony metodą harcerską z podziałem na drużyny, każdy zastęp opracuje swoją symbolikę i obrzędowość (nazwa, piosenka, okrzyk itp.). Harcerze w czasie obozu doskonalić będą umiejętności związane z terenoznawstwem, pionierką obozową i samarytanką (pierwsza pomoc przedmedyczna). W ramach warsztatów realizowanych będzie także wiele innych zajęć – nauka tropów zwierząt, ćwiczenia z maskowania się, obserwacji, podchodzenia, myślistwo (wyłącznie fotograficzne), podstawy zielarstwa, sygnalizacji i szyfrów, pierwsza pomoc przedmedyczna. Harcerze uczyć się będą zasad prawidłowego odżywiania, brać będą także udział  w warsztatach z profilaktyki uzależnień.

Pierwszego dnia w drodze do Siamoszyc harcerze odwiedzili okolice Racławic, miejsca związane z insurekcją kościuszkowską oraz Miechów z Bazyliką Grobu Bożego i muzeum.

Brzesko.pl/ Życie Brzeska