Pierwsza ofiara śmiertelna wypadku drogowego w okresie wakacyjnym w powiecie brzeskim

Na mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym publikowanej przez Policję nie widniał do tej pory żaden czarny punkt w obrębie powiatu brzeskiego. Niestety nie trwało to długo. W wyniku wypadku w Domosławicach zmarł 21-latek. Apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożność na drogach. Każdy punkt na tej mapie to czyjeś stracone życie i marzenia.

29 czerwca 2019 r. około godziny 00.30 policjanci dostają informację o wypadku drogowym w Domosławicach. Jadąc niewiele jeszcze wiedzą co się wydarzyło, jedno jest pewne są osoby ranne. Dopiero na miejscu funkcjonariusze mogą zobaczyć, jakie skutki przyniosło czołowe zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym. Służbom ratunkowym udaje się wydostać zakleszczonego w pojeździe kierującego i rozpoczyna się walka o jego życie. Z miejsca wypadku 21-latka do szpitala zabiera załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tli się nadzieja, że młody mężczyzna pomimo obrażeń wyjdzie z tego. Trwa ona do czasu, kiedy policjanci otrzymują przykrą informację o tym, że 21-latek pomimo wysiłków służb ratunkowych zmarł.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się nieodpowiedzialne i niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez dozwolone urządzenia dekoncentruje kierującego pojazdem
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Zobacz na mapę http://www.policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-WAKACJE-2019.html. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

_
KPP Brzesko

Zdjęcia – OSP Biskupice Melsztyńskie