Brzeskie Amazonki rządzą!

Czempionaty i Zawody,  czyli gorący i pełen sukcesów był miniony sezon jeździecki w naszej stajni w Jasieniu w 2018 roku. 27 i 28 kwietnia zakończyły się zawody w rajdach długodystansowych w Wyścigowej Stadninie Koni Wiśnicz w Dąbrówce. Nasze dziewczyny Dominika Filipowska 16 l na klaczy Ganga 9 lat i Oliwia Górka 13 l na Wałachu arabskim Enterox 13 letnim, mimo ciężkiej i wytężonej pracy nad treningiem i przygotowaniem formy do startu konia i swoim na dystansie 32 km zostały zdyskwalifikowane za tzw. normę czasu. Rajdy długodystansowe w niższych kategoriach wiekowych są ograniczone czasowo jest to tzw. norma czasu w której trzeba przejechać dany dystans. Nie można przekroczyć mety za wcześnie lub zbyt późno, by inny zawodnik nas nie przegonił. Jak widać nasze dziewczyny podeszły bardzo ambitnie i pośpiech na metę przypłaciły eliminacją. Szkoda bo konie były pełne serca do walki o wysokie noty. Szybko zeszły z tętna, dobrze się ruszały i sprawnie przeszły bramki weterynaryjne jak i całą trasę o długości 32 km. Podczas gdy zawodniczki naszej Stajni Dominika i Oliwia już myślały o kolejnym starcie w zawodach, reszta ekipy Stajni z Jasienia zajmowała się pielęgnacją i treningiem niedawno zakupionej klaczy Nirwana Hodowli Piotra Małczyńskiego –  hodowcy z naszego województwa który ma prawdziwe pełne urody i predyspozycji sportowych konie Małopolskie. To czego wszyscy pożądamy w tej rasie czyli uroda i użytkowość sportowa. 

Małopolska Klacz Nirwana, zaledwie 3 letnia wystartowała 16 i 17 czerwca 2018 w Święto Konia Małopolskiego w Klikowej. Do pokonania miała tor przeszkód tzw. korytarz w którym układane są po trzy przeszkody i zwiększa się ich wysokość w miarę tego jak koń je pokonuje. Im więcej „skoczonych” centymetrów z dobrym ruchem i  techniką, tym lepszy wynik. Następnego dnia odbyła się tzw. Ocena Płytowa w której to trzech sędziów ocenia konia za: typ , głowę, szyję, kłodę, nogi i kopyta oraz ruch w stepie i kłusie z prezenterem. Nasza Klacz mimo krótkiego czasu na przygotowanie, bo zaledwie dwóch tygodni przed pokazem kiedy to przyjechała do naszej stajni, zajęła bardzo dobre III miejsce na podium. 

Kolejnym sukcesem okazał się Czempionat Koni Małopolskich w Opatowcu w województwie Świętokrzyskim 7 i 8 lipca 2018. Podobnie jak wielu innych hodowców z którymi rozmawiam, bardzo lubię tę imprezę ze względu na klimat jaki tam panuje, przestronne miejsce na Błoniach Opatowskich obok Promu na Wiśle. Wszystko zorganizowane sprawnie i na czas. Nirwana miała trochę więcej czasu po Czempionacie w Klikowej na przygotowanie się i od razu przełożyło się to na wyniki. Pokonała 5 rywalek zostając ostatecznie Vice-Czempionką Klaczy trzyletnich. Jedynie niewiele lepsza okazała się jej pół-siostra po tym samym ojcu ogierze Hindus, która zajęła I miejsce zostając Czempionką. 

24 czerwca 2018 odbyły się kolejne zawody w Rajdach Długodystansowych w Pięknym Ośrodku Siemacha w Odporyszowie w których nasze uczennice Dominika Filipowska 16 lat na klaczy huculskiej Sonia oraz 13-letnia Oliwia Górka na arabskim wałachu Enterox wystartowały na dystansach 19 km Dominika i 30 km Oliwia. Oliwia na Enteroxie przybyła na metę pierwsza z dobrym czasem. Dzięki sprawnej ekipie serwisowej, która spisała się na medal, koń pozytywnie przeszedł przez bramki weterynaryjne co pozwoliło na zajęcie I miejsca na dystansie 30 km. Sonia mimo dobrego czasu wjazdu na metę nieco gorzej schodziła z tętna ze względu na swoją rasę i podatność na smakołyki, a co za tym idzie zbędne kilogramy do udźwignięcia. Ostatecznie Dominika Filipowska i Sonia zakończyły zawody na 4 miejscu, a więc poza podium zajmując najgorsze i najbardziej nielubiane przez zawodników chyba we wszystkich dyscyplinach 4 miejsce. 

W dniach 14-15 września 2018 zawodniczka naszej Stajni Oliwia Górka na wałachu o imieniu Enterox brała udział w Mistrzostwach Amatorów w Stadninie Koni WIŚNICZ o puchar Krakowskiego Toru Wyścigów Konnych i znów wygrana! Prędkość tej pary to 13,55 i puchar Krakowskiego Toru powędrował do naszej małej stajni w Jasieniu!

Bardzo się cieszymy i pozytywnie patrzymy na przyszły już sezon 2019 mamy nadzieje ze dzięki ciężkiej pracy nas samych, naszych koni i młodych adeptów jeździectwa z Brzeska, rozpowszechnimy ten sport w tym mieście jeszcze bardziej i będziemy słyszeć o coraz większej liczbie sukcesów mieszkańców Brzeska w dyscyplinach jeździeckich

Joanna Duch-Tabiś

Życie Brzeska