Czy PiS będzie miał skutecznego konkurenta w europejskich wyborach?

Od jakiegoś czasu nowa inicjatywa polityczna zapowiadana na prawej stronie sceny politycznej przybrała wreszcie formę prawną. Partia polityczna Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi została wpisana do ewidencji partii politycznych. Na jej czele stoi europoseł Mirosław Piotrowski. Odnosząc się do trwającego ponad dwa miesiące procesu rejestracji partii, Piotrowski przyznał w rozmowie z PAP, że „trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili”. „Ale dowiaduję się o rejestracji partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa w dniu świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy. Sądzę, że jest to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużający się proces rejestracji”. Powodem przedłużającego się procesu rejestracji była konieczność dwukrotnego uzupełniania dokumentacji polegającego na usunięciu nieścisłości w statucie partii.

Partia zamierza samodzielnie pod własną nazwą wystartować w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kontynuowane są trwające już od pewnego czasu rozmowy z różnymi osobami i środowiskami prawicowymi, które uważają, że konieczna jest bardziej wyrazista oferta dla prawicowego elektoratu od tej, jaka przedstawia PiS. Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi uważa, że przejęte przez lewicowe środowiska struktury Unii Europejskie realizują program niezgodny z europejską tradycją i kodem kulturowym, co przyczynia się w coraz szybszym tempie to utraty przez Europę swojej tożsamości kulturowej. Prof. Mirosław Piotrowski podkreśla, że silna Europa to Europa Ojczyzn, a nie jakieś wyimaginowane superpaństwo rządzone z Brukseli w oparciu o „wartości” wymyślone przez eurokratów i niezgodne z kodem kulturowym narodów europejskich. Partia chce działać na scenie europejskiej dla odwrócenia trendów, które przyczyniły się do tego, że Europa traci tożsamość. Podkreśla, że chodzi mu o wprowadzenie do polityki europejskiej normalności w miejsce dzisiejszej lewicowej, czy wręcz lewackiej ideologii, która w swoich skutkach okazuje się tak bardzo szkodliwa.

Ze względu na swoją prawicową wyrazistość oraz współpracę europosła Mirosław Piotrowskiego mediami stworzonymi przez ojca Tadeusza Rydzyka: Telewizję Trwam, oraz Radio Maryja, partia Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi już na etapie jej powstawania była określana jako „partia Rydzyka”. Prezes Mirosław Piotrowski odrzuca takie zaszufladkowanie. Uważa, że w Polsce istnieje duży elektorat kierujący się chrześcijańskim systemem wartości, którzy nie na swojego reprezentanta, a używanie przez polityczną konkurencję określenia „partia Rydzyka” traktuje jako formę żartu.

Obecnie trwają intensywne prace mające na celu stworzenie możliwie najlepszych struktur terenowych oraz nawiązania współpracy z przedstawicielami innych środowisk prawicowych, ponieważ bez tego partia nie ma szans na skuteczny start w jakichkolwiek wyborach. Niedawno, bo 5 lutego pełnomocnictwo to tworzenia struktur oraz reprezentowania partii Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin na terenie województwa małopolskiego otrzymał Czesław Kwaśniak. Już teraz wiadomo, że ZChR zdecydowało się iść do wyborów do Europarlamentu wspólnie właśnie pod szyldem partii Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi

Czy także działacze zaangażowani w partii WiS (Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego) oraz Stowarzyszenia Endecja połączą swoje siły w nadchodzących wyborach do Europarlamentu pod szyldem Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Zainteresowanie różnych dotychczas rozproszonych środowisk, ogólnie określanych jako chrześcijańsko-narodowe, jest bardzo duże, co świadczy, że na polskiej scenie politycznie brak jest oferty, która by była odpowiedzią na zapotrzebowanie na prawdziwą partię chadecką. Do eurowyborów, które w Polsce odbędą się w niedzielę 26 maja, zostało już niewiele czasu, co oznacza, że już niedługo wyborcze emocje, które dopiero co się wyciszyły po niedawnych wyborach samorządowych, zostaną rozpalone na nowo.