Cud nad Wisłą (i Rabą)

Rada Gminy Szczurowa przyjęła budżet na 2019 rok, być może nie jest to informacja, na którą standardowy obywatel czeka z utęsknieniem jak na wypłatę, ale uchwalenie rocznego planu wydatkowania gminnych środków może skłaniać do refleksji.

Wpływy zaplanowane na 2019 rok przez Wójta to nieco ponad 49 milionów, wydatki zaś to ponad 55 milionów. Tak więc gmina zadłuży się na 6 milionów. Jednak nie to jest najciekawszą częścią chwalonego planu finansowego.

Wiele razy pisaliśmy o tym, że ewidentnie gminy z północy powiatu odstawiają Brzesko, jeśli chodzi o inwestycje. Otóż w tym roku na inwestycje Szczurowa przeznaczy… prawie 40% budżetu. Wychodzi tego prawie 21 milionów złotych, z czego lwia część pozyskana jest ze środków zewnętrznych. Trzeba przyznać, że samorząd Szczurowej inwestuje z rozmachem, a pozyskiwaniu środków zewnętrznych może się wykazać podziwu godną skutecznością. Trzeba oddać sprawiedliwość poprzedniemu Wójtowi Panu Marianowi Zalewskiemu, za którego rządów gmina przygotowała dobre wnioski o dofinansowanie, które teraz właśnie są realizowane. To był dobry spadek dla następcy. Takiego szczęścia nie miał w Brzeski następca burmistrza Grzegorza Wawryki.

W Brzesku jeszcze wiele lat nie zobaczymy tak dużych inwestycji. Tutaj najpierw trzeba wykonać żmudną administracyjną robotę, zanim powstanie, chociaż metr drogi do jakiejkolwiek strefy aktywności gospodarczej. Kiedy inne samorządy sprzedają w swoich strefach działki kolejnym inwestorom, w Brzesku nic nie można sprzedać, bo po prostu wszystko jest w głębokim i ciemnym lesie. Mamy kilkuletnie opóźnienie, ponieważ poprzednia władza po prostu NIC nie zrobiła, aby chociaż rozpocząć przygotowania do stworzenia atrakcyjnej oferty dla inwestorów. Przed obecnym burmistrzem kilka lat ciężkiej pracy, żeby uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, uzgodnienia, żeby zdobyć środki na uzbrojenie terenu. Trzeba też ciąć koszty, bo w Gminie Szczurowa zadłużają się, żeby inwestować w rozwój, a w Gminie Brzesko zadłużamy się, chociaż żadnych konkretnych inwestycji nie ma. Po prostu nie tylko przejadamy wszystko, ale jeszcze co roku zaciągamy kolejne miliony długu. Konieczna jest zmiana sposobu myślenia, bo już długo w ten sposób nie pociągniemy.

Gdyby wziąć wartość procentową inwestycji w stosunku do całości budżetu to wychodzi, że aby dorównać Szczurowej stolica powiatu musiałaby w tym roku przeznaczyć na inwestycje jakieś 58 milionów złotych. W RIO chyba by się ktoś poważnie zastanawiał czy w Brzesku ludzie potrafią zera w cyfrach liczyć.

Wójtowi Zbigniewowi Moskalowi gratuluję rozmachu i ambitnych planów. Z niecierpliwością będę czekać na efekty prac związanych z ich realizacją.

Michał Waresiak