Żłóbek betlejemski – Teatralnie z Przypadkiem

Tradycją w Borzęcinie jest, iż w okresie bożonarodzeniowym Amatorska Grupa Teatralna „Przypadek” przygotowuje i wystawia spektakl. Nie inaczej było również w tym roku i  już po raz 11, we współpracy z Parafią Narodzenia NMP w Borzęcinie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, przygotowane zostało świąteczne przedstawienie. Premiera „Żłóbka betlejemskiego” miała miejsce 6 stycznia 2019 r., w sali imprez Domu Ludowego. Profesjonalna gra aktorska wzbogacona tradycyjnymi kolędami, nowoczesnymi pastorałkami oraz akompaniamentem fletu, a także oryginalne stroje, scenografia i rekwizyty stworzyły piękne i wzruszające widowisko, które wystawione zostało jeszcze dwukrotnie: w sobotę 19 stycznia spektakl obejrzeli uczestnicy Dnia Seniora w Borzęcinie, a dzień później wszyscy chętni.

„Żłóbek betlejemski”to  historia narodzin Jezusa przedstawiona w czterech odsłonach. Licznie zgromadzeni widzowie byli świadkami zwiastowania, następnie spotkali się z pasterzami pilnującymi bydło na pustyni, którym aniołowie oznajmili narodziny Pana. Wędrowali także wraz trzema królami, którzy podążali złożyć Jezusowi pokłon. Odwiedzili wytworny pałac Heroda, by wreszcie spotkać Świętą Rodzinę, która znalazła schronienie w ubogiej stajence. Ważną rolę odegrało w spektaklu światło, symbolizujące samego Boga, które towarzyszyło występującym w poszczególnych scenach.

Przedstawienie miałem przyjemność obejrzeć dwukrotnie, młodzież świetnie zaprezentowała się na scenie GOK Borzęcin, a brawom zgromadzonej publiczności nie było końca. Prowadzącym teatr Beacie Staśko i Joannie Bodzioch udało się zachęcić ponad 30 osób! I choć, grupa nosi nazwę „Przypadek”, to z pewnością nikt przypadkowy w niej się nie znajduje, a wręcz przeciwnie – widać, że aktorzy-amatorzy są zadowoleni z tego co robią i bardzo starają się jak najlepiej wypaść w swoich rolach. W działalność grupy zaangażował się także ksiądz proboszcz Mikołaj Piec, który wspomógł swoim niemałym doświadczeniem, pokaźną garderobą oraz rekwizytami i elementami scenografii – komentuje Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin.

Ciepłe słowa pod adresem grupy przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych wójt gminy, Janusz Kwaśniak: – Gratuluję zarówno Młodzieży, jak i Opiekunom Teatru świetnego przygotowania Jasełek, w tym wspaniałej inscenizacji oraz wysokiego poziomu przekazu i aktorskiej gry. To cieszy, że również i na tym polu, poprzez społeczną pracę i zaangażowanie wielu osób dużo się dzieje.

Nad spektaklem pracowały: Joanna Bodzioch, Beata Staśko oraz proboszcz parafii w Borzęcinie Górnym, ks. Mikołaj Piec. Roman Rechul odpowiadał za nagłośnienie i oświetlenie, relację fotograficzną oraz nagranie wideo wykonał Andrzej Gruca.

Na scenie pojawił się zespół w składzie: Anna Pudełko (Anna), Weronika Czesak (Maria), Zuzanna Wójcik (kobieta I), Patrycja Góra (kobieta II), Matylda Rogóż (Herodiada), Bartłomiej Staśko (Herod), Mateusz Maklas (Senno), Grzegorz Fasula (Krassus), Mikołaj Rogóż (Efroim), Bartłomiej Chmura (Flawus), Albert Rogóż (Beotus), Sławomir Stoch (Niger), Kamil Pilarski (Klitus), Norbert Kubala (Juda), Konrad Wieczorek (Szymon), Jakub Pitra (uczony I, syn Józefa), Piotr Ducinowski (uczony II), Filip Rechul (uczony III), Dawid Siudut (Kasper), Mateusz Rychlicki (Melchior), Paweł Badowski (Baltazar), Przemysław Górak (Józef), Jakub Biernat (Joachim), Filip Adamski (żołnierz Heroda), Norbert Góra (żołnierz Heroda), Dawid Pudełek (żołnierz Heroda). Aniołami były: Aleksandra Stoch, Angelika Duda, Aleksandra Banaś, Anna Pudełko, Faustyna Kopacz (służąca Heroda), Aleksandra Wójcik, Paulina Chudyba, Magdalena Gunia (archanioł).

 – Za zaangażowanie i wiele godzin wspólnej pracy dziękuję przede wszystkim młodzieży, która po raz kolejny chciała się zaangażować w pracę naszej grupy teatralnej. Słowa podziękowania kieruję także do  rodziców oraz wszystkich, którzy wspomogli projekt w jakikolwiek sposób. Obecnym na premierze i podczas kolejnych prezentacji sztuki, dziękuję za czas, który mogliśmy spędzić wspólnie, by ubogacić się radością przyjścia na świat Jezusa – komentuje Beata Staśko, opiekunka grupy.

_

UG Borzęcin