Brzesko: ostre negocjacje w sprawie obwodnicy

Dziś przed południem w sali obrad brzeskiego urzędu miało miejsce spotkanie w sprawie projektowanej obwodnicy miejscowości Rudy-Rysie. Koncepcje, które pojawiły się na stole, są od siebie skrajnie różne i zainteresowane strony nie mogą dojść do porozumienia.

Starosta brzeski Andrzej Potępa, znany ze swojego rozsądnego, ugodowego podejścia do wszelkich sporów zaprosił więc każdą ze stron na spotkanie celem wypracowania wspólnego stanowiska.

Decyzja o przebiegu tej drogi jest bardzo ważna, może ona łączyć strefy gospodarcze w Borzęcinie i Szczurowej (oraz strefę aktywności gospodarczej w Buczu) i przez to stać się jedną z najważniejszych arterii dla lokalnego biznesu.

Nie dziwi więc, że osób aktywnie biorących udział w negocjacjach jest całkiem sporo. W rokowaniach udział brali: radny Województwa małopolskiego Wojciech Skruch, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, projektanci, burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, wójt gminy Szczurowa Zbigniew Moskal, wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, przedstawiciele gminy Rzezawa oraz radni powiatowi Edyta Cieśla, Krzysztof Przepiórka, Marek Antosz, Piotr Mikuś, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Grzegorz Wołczyński oraz przedstawiciele mieszkańców wsi Rudy-Rysie — sołtys Władysława Wierdanek i Tomasz Kurtyka.

Negocjacje połączenia węzła A4 Brzesko z DW 768 nie są łatwe. W grę wchodzi w zależności od wariantu od 30 do ok. 130 milionów złotych.

Merytoryczna dyskusja doprowadziła do wyklarowania się dwóch wariantów przebiegu drogi, które najbardziej pasują zainteresowanym oznaczone są kodami B1 oraz F. Na mapie zaznaczone są kolorem szarym oraz jasnoniebieskim. Złe informacje — to dwa skrajnie różne projekty.

Poza „praktycznością” drogi należy również uwzględnić jej cenę. O ile można zaplanować inwestycję wartą 130 milionów, o tyle nie należy się spodziewać jej szybkiego zrealizowania (raczej zrealizowania kiedykolwiek).

Na dzisiejszym spotkaniu nie udało się niestety wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie, mimo wszystko negocjacje będą kontynuowane.

zdj. Starostwo Powiatowe w Brzesku