Szczep Czarny znów z pomocą dla Weroniki!

W dniach 24-26 stycznia 2019 r. w sklepach zuchy i harcerze ze Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik zamierzają ponownie kwestować dla Weroniki Zaleśnej, ciężko chorej mieszkanki Jadownik. Patrole kwestarskie spotkać będzie można przy największych sklepach w Brzesku, Jadownikach, Sterkowcu, Szczepanowie i Mokrzyskach. Zbiórkę ogłosił i przeprowadzi ponownie Komitet Społeczny „Razem raźniej”, który dwa lata temu został utworzony właśnie w takim celu, by pilotować wszelkie akcje charytatywne prowadzone przez Szczep Czarny. W akcję zaangażowanych będzie ponad stu zuchów                   i harcerzy, którzy działać będą podzieleni na dwu i trzyosobowe patrole i rozdzieleni w różne miejsca. 

W 2018 roku zuchy i harcerze w trakcie trzech zbiórek publicznych przekazali na leczenie Weroniki 21.000 zł. Niestety kwota ta, chociaż imponująca została już zużytkowana. Weronika została zakwalifikowana do przeszczepu komórek macierzystych w związku z zanikiem nerwów wzrokowych. Wstępnie terapia została wyceniona na 137.000 zł. (pierwsze podanie 9.200 zł a kolejnych dziewięć po 14.200 zł). Po pierwszym podaniu w październiku 2018 r. okazało się, że Weronika musi być przekwalifikowana ze schematu okulistycznego na neurologiczny gdyż nie byłoby możliwe podawanie komórek macierzystych do płynu mózgowo-rdzeniowego w związku z problemami emocjonalnymi dziewczynki. Zmiana sposobu leczenia spowodowała również wzrost kosztów całej terapii do 186.500 zł (jedno podanie nowym sposobem kosztuje teraz 19.700 zł).

W dniach 23-25 stycznia br. Weronika przebywać będzie w szpitalu w Częstochowie, gdzie przyjmować będzie czwarte podanie komórek macierzystych. W lutym zaplanowane jest jeszcze piąte przyjęcie leku, do którego rodzinie Weroniki brakuje już 8000 zł. Po nim nastąpić ma półroczna przerwa w leczeniu, którą rodzice Weroniki chcą wykorzystać m.in. na zebranie brakujących 100.000 zł. Niestety mimo wielu próśb wysyłanych do różnych fundacji, firm, osób publicznych bardzo trudno jest „uprosić” o jakąkolwiek darowiznę. Jednym z powodów odmowy podawanych przez te instytucje jest fakt, że Weronika jest już osobą dorosłą, a nie dzieckiem zgodnie z prawem i dlatego odmawiana jest jej pomoc finansowa na leczenie.

Zuchy i harcerze ze Szczepu Czarnego postanowili, że poświęcą trzy dni swoich ferii i mimo zimna i innych przeciwności spróbują zebrać jak najwięcej dla swojej koleżanki. Nie ukrywamy, że liczymy na duży odzew z Państwa strony, bo chcielibyśmy zebrać co najmniej na jedno podanie, czyli w okolicach 20.000 zł.

phm. Bartłomiej Turlej