Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Kapeli Góralskiej z Szczyrku

W ostatnie niedzielne popołudnie grudnia zostałem zaproszony do uroczej miejscowości Wrzępia, gdzie wraz z liczną publicznością mieliśmy okazję uczestniczyć w żywiołowym koncercie Kapeli Zbójnicy. Przybyli do nas ze Szczyrku i jak na zbójników przystało  zaprezentowali mnóstwo kolęd i pastorałek po góralsku.

Życzeniami dla wszystkich, oczywiście po góralsku, rozpoczęto koncert, a po kilku minutach skocznej muzyki, nadszedł czas na wesołe żarty prowadzącego P. Mateusza Kurowskiego. Żartów i dowcipów ten człek miał mnóstwo. Były kawały o bacy, opowiadania wesołych rymowanek, powiastek prastarych, jak to kiedyś bywało… A to wszystko smyśnie wplecione w zestaw piosenek karnawałowych. W ponad dwu godzinnym koncercie publiczność wrzępska miała pełny zestaw fitnessu na siedząco, bo od śpiewu poczynając a kończąc na śmiechu wprawiali swoje ciała w wibracje odchudzające, mając w pamięci jeszcze nie dawno suto zastawione stoły podczas rodzinnych biesiad Bożonarodzeniowych. A żeby zgromadzeni ludzie nie opadli całkiem z sił, Wrzępskie Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało degustację ciast i potraw.

Pomysł zaproszenia Kapeli zrodził się już latem podczas Babskiej Biesiady zorganizowanej w jedną z niedziel lipca 2018 r. Tam też owa Kapela w większym składzie występowała, poszerzona o płeć piękną. A wracając do świątecznego występu, nie zabrakło też konkursów z humorem. Publiczność miała też okazję przymierzenia masek kolędniczych i przeistoczenia się w Tura, jedną z głównych postaci kolędników. 

Organizatorem koncertu było KGW Wrzępia, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Na zaproszenie przybyli Przewodniczący Rady Gminy P. Marek Biernat, Radny i Sołtys Wrzępii P. Andrzej Fiołek, Radny Sejmiku kadencji 2014-2018 P. Adam Kwaśniak.

Wszystkim zaangażowanym Paniom serdecznie dziękuję za przygotowanie i zaopiekowanie się koncertmistrzami zarówno podczas, jak i przed ich występem. Panowie zostali na bogato ugoszczeni, jak to wrzępska tradycja stanowi.

_

Grzegorz Zarych, GCKCziS Szczurowa