3 scenariusze dla naszych OSP

Kilka dni temu, 17 listopada miejsce miały ćwiczenia, w których udział brało aż 22 jednostki OSP z powiatu brzeskiego. Celem było sprawdzenie przygotowania merytorycznego oraz potencjalnych błędów i zagrożeń w trakcie niebezpiecznych i stresujących sytuacji, aby doskonalić umiejętności strażaków w zakresie prowadzenia czynności ratowniczych.Na druhów czekały trzy przygotowane scenariusze, które odstawały nieco od „standardowego” zestawu zadań, przed którymi stają nasi strażacy ochotnicy.

Ćwiczenia obyły się na terenie Komendy Powiatowej PSP w Brzesku, remizy OSP Niedzieliska oraz OSP Szczurowa.

Oto jak przedstawiają się scenariusze, które stanęły na drodze jednostkom:

Scenariusz nr 1. „ZAKOCHANY

Na skutek rozpadu związku młody mężczyzna mówi dyspozytorowi, że zaraz skoczy z wysokości ok 4 metrów, gdyż jak twierdzi „nie chce więcej żyć” – połącznie z dyspozytorem medycznym zostało zerwane. Ustalono że desperat znajduje się na balkonie hali produkcyjnej  na wysokości około 4 metrów nad ziemią.

Ćwiczenie miało na celu doskonalenie umiejętności nawiązywania kontaktu z poszkodowanym z zaburzeniami psychicznymi oraz badanie urazowe poszkodowanego po skoku z wysokości.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • Brak umiejętność oceny funkcji życiowych poszkodowanego urazowego leżącego na brzuchu, oraz właściwa zmiana pozycji poszkodowanego na plecy celem dalszej oceny i kontynuowania badania urazowego;
 • Zapominano o rewizji jamy ustnej przed oceną oddechu;
 • Brak dopasowania kołnierza ortopedycznego przed jego założeniem;
 • Zapominano o wdrożeniu odpowiedniej pozycji po zakończeniu badania;
 • Nie oceniano wtórnie parametrów życiowych.

Scenariusz nr 2 „STACHU”

Mężczyzna wracając do domu w godzinach wieczornych brzegiem potoku poślizgnął się i wpadł  do wody, w wyniku zdarzenia doznał urazu kolana, a odniesiony uraz uniemożliwia samodzielnie wydostanie się z potoku, obok leży butelka po alkoholu.

Nad ranem osoba postronna znalezła poszkodowanego w rowie melioracyjnym, mężczyzna jest bez kontaktu, (w nocy opady deszczu ze śniegiem), prawdopodobnie jest to osoba, której mają rozpocząć się poszukiwania.

W czasie ćwiczenia doskonalono zasady prowadzenia ewakuacji z miejsca o ograniczonym dostępie oraz wdrożenia procedur ratowniczych u osób, do których na podstawie wywiadu i okoliczności zdarzenia należy wdrożyć procedurę hipotermii.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • Brak podjęcia decyzji o sposobie ewakuacji;
 • Brak współpracy w zespole w czasie przenoszenia poszkodowanego;
 • Zapominano o konieczności oceny funkcji życiowych przez minutę co doprowadzało do złego rozpoznania staniu pacjenta i podejmowano resuscytacje krążeniowo oddechową w stosunku do osób z zachowanymi funkcjami życiowymi;
 • Brak właściwej termoizolacji pacjenta w hipotermii;
 • Nie informowano SKKP o podejrzeniu hipotermii w celu wdrożenia dalszej procedury w ośrodku specjalistycznym z możliwością ogrzewania pozaustrojowego;
 • Nie dysponowano Policji w celu identyfikacji poszkodowanego.

Scenariusz nr 3.” PARKING”

Samochód ciężarowy uderza w budynek, wewnątrz jest kierowca nie wiadomo czy uwięziony, zgłaszający widzi zdarzenie z okna swojego domu z odległości kilkunastu metrów, nie może udać się na miejsce bo jest po złamaniu nogi którą ma w gipsie, nikogo nie widzi wokół siebie.

Zadanie miało na celu zdobycie umiejętności zabezpieczenia miejsca zdarzenia, identyfikacji dodatkowych zagrożeń oraz ustalenie liczby osób poszkodowanych. Najważniejszym było rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia u kierowcy ciężarówki, decyzja o szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z pojazdu wysokiego oraz rozpoczęcie efektywnej resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem AED.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • KDR nie prowadził pełnego rozpoznania;
 • Brak decyzji o szybkiej ewakuacji z pojazdu spowodowanej NZK;
 • Brak kontroli zawarości jamy ustnej;
 • Brak wyznaczenia miejsca uciskania klatki piersiowej;
 • Brak dokonywania ponownej oceny stanu poszkodowanego po przemieszczeniu;

Pierwsze dziesięć jednostek z najlepszymi wynikami :

Jednostka OSP

SUMA punktów

Miejsce

OSP Biesiadki

245

1

OSP KSRG Dębno

233

2

OSP KSRG Szczurowa

221

3

OSP KSRG Jadowniki

202

4

OSP Jurków

201

5

OSP Górka

187

6

OSP Tworkowa

177

7

OSP Jaworsko

160

8

OSP KSRG Szczepanów

158

9

OSP KSRG Borzęcin Górny

154

10

Jak widać nawet tak obeznani z tematem ludzie jak nasi strażacy popełniają czasem błędy, na szczęście dzięki takim akcjom mogą oni na bieżąco korygować swoją wiedzę dzięki czemu sąoni coraz lepsi w swoim fachu.