Spartakiada „Od przedszkolaka do strażaka” – II edycja

SONY DSC

10 października 2018 r. w Hali Sportowej w Czchowie najmłodsi mieszkańcy Powiatu Brzeskiego zmagali się w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych. Zadanie publiczne pn. Spartakiada od przedszkolaka do strażaka – II edycja, jakie było realizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czchowie współfinansowane było ze środków Powiatu Brzeskiego.

Dodatkowe siły i środki pochodziły z Gminy Czchów i Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Honorowy Patronat nad Spartakiadą objął Starosta Brzeski Andrzej Potępa oraz Burmistrz Czchowa Marek Chudoba. Partnerami byli: Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej.

Spartakiadę rozpoczęliśmy o godzinie 10.00. Oprawę słowną wydarzenia prowadziłam jako wolontariusz OSP i dyrektor MOKSiRu w jednej osobie. Na wstępie gorąco powitałam małych sportowców, gości: z ramienia Powiatu Brzeskiego i Gminy Czchów Jarosława Gurgula, rodziców dzieci biorących udział w Spartakiadzie oraz organizatorów – druhów OSP – Prezesa Jerzego Wojakiewicza, Juliana Barana i Marka Gawełdę. Następnie reprezentanci PSP w Czchowie na halę wnieśli flagę i znicz olimpijski, które towarzyszą nam od pierwszych edycji Spartakiady. Jarosław Gurgul jako Członek Zarządu Powiatu Brzeskiego (z którego otrzymaliśmy 3000 zł dofinansowania) zaznaczył jak ważną rolę odgrywają nasze lokalne inicjatywy, podkreślił wagę zaangażowania dzieci, rodziców i nauczycieli z placówek biorących udział w wydarzeniu, a także podziękował organizatorom za pracę na rzecz lokalnej społeczności. Wiele miłych słów w kierunku naszych milusińskich padło z ust Prezesa OSP Jerzego Wojakiewicza, który nie tylko dodał otuchy małym sportowcom ale także zwrócił uwagę na ich zaangażowanie, które powinno przerodzić się w zdrową rywalizację między zawodnikami. Gdy wymówione zostały słowa „II Spartakiadę od przedszkolaka do strażaka uważam za otwartą” rozpoczęły się sportowe rozgrywki.

Na konkurencje składały się m.in. wyścigi z woreczkami na głowie, na kocykach, turlanie piłki między pachołkami, przewożenie taczką piłki i pokonywanie slalomu, chodzenie tip-topem po linie, przechodzenie przez tunel gąsienica, przenoszenie na tacy ping-ponga, rzuty do celu woreczkami gimnastycznymi i krążkami. Jednak najwięcej emocji dostarczyła konkurencja strażacki wąż. Było to jedno z trudniejszych zadań. Dzieci w zależności od grup wiekowych rozwijały węża i pokonywały tor przeszkód. Trzeba przyznać, że była to skomplikowana konkurencja, która miała zasygnalizować dzieciom jak niebezpieczna i trudna jest praca druhów strażaków.

Konkurencje przebiegały w radosnej atmosferze, przy dopingu rodziców i nauczycieli. Było bardzo radośnie, choć odczuwalna była rywalizacja pomiędzy grupami. Najwięcej emocji dostarczyli jednak najmłodsi uczestnicy – 3-4 latki, którzy swoje  zadania wykonywali z wdziękiem i skupieniem, że każda osoba z publiczności obdarzała ich szczerym uśmiechem.

Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w Spartakiadzie i dostarczenie nam tak wielu pozytywnych emocji. Myślę, że każdy powinien zobaczyć jak dzieci wspaniale radzą sobie z wykonywaniem zadań i jak wiele radości przynosi ich współzawodnictwo. Oczywiście na tą udaną zabawę również pracowali dyrektorzy, nauczyciele i inni pracownicy przedszkoli i szkół, którzy przygotowywali dzieci do konkurencji i pomagali podczas ich wykonywania. Niezastąpiona była także pomoc rodziców. Wszystkim serdecznie dziękuję, bo dzięki wspólnej pracy mogliśmy wszyscy przeżyć wyjątkowe i radosne chwile. Podziękowania kieruję także do Łukasza Pajora, który charytatywnie pełnił funkcję ratownika medycznego oraz druhów OSP w Czchowie i pracowników MOKSiRu.

Dodatkową atrakcją wydarzenia, która uradowała milusińskich, była zjeżdżalnia i skakaniec, gdzie dzieci oddawały się zabawie podczas oczekiwania na podsumowanie Spartakiady. Atrakcje te zapewnione były przez Gminę Czchów i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej.

Dekoracji uczestników – wręczenia nagród i dyplomów dokonali: Burmistrz Czchowa Marek Chudoba, Prezes OSP Jerzy Wojakiewicz oraz druhowie Julian Baran i Marek Gawełda. Marek Chudoba, który przez dłuższy czas przyglądał się zmaganiom małych zawodników, nie ukrywał radości z zaangażowania dzieci, rodziców i pedagogów w działania promujące kulturę fizyczną. Zwrócił również uwagę na ich umiejętności współdziałania w zespole i zdrową rywalizację.

A oto wyniki:

3-4 latki:

  • I miejsce: PP Czchów, PP Jurków
  • II miejsce: ZSiP Złota, PP Tymowa

4-5 latki:

  • I miejsce: PSP Tworkowa, PP Czchów
  • II miejsce: ZSiP Złota
  • III miejsce: PP Tymowa, PP Jurków

5-6 latki:

  • I miejsce: PSP Tworkowa, PP Jurków
  • II miejsce: PP Czchów, PP Tymowa, PSP Czchów
  • III miejsce: PSP Wytrzyszczka, ZSiP Złota

Każda reprezentacja uradowana z otrzymanych prezentów udawała się na swoje miejsce, a później redaktor „Czasu Czchowa” Joanna Dębiec wykonała nam piękne, pamiątkowe zdjęcie (oczywiście w towarzystwie wielu fotografów).

Na zakończenie relacji przypomnę dlaczego OSP w Czchowie wspólnie z MOKSiRem podjęła się realizacji „Spartakiady od przedszkolaka do Strażaka” – nasze działanie miało na celu propagowanie wśród dzieci z terenu Powiatu Brzeskiego aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Mamy nadzieje, że podołaliśmy oczekiwaniom dzieci i tegoroczna edycja Spartakiady pozostanie na długo w pamięci, jako miłe wydarzenie sportowe. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie i do zobaczenia za rok!

_

Elżbieta Ogiela

UG Czchów