Jak bezpiecznie przejść przez jezdnię? – policjanci radzą i przypominają

Od 3 września br., aż do zakończenia roku szkolnego droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu każdego dziecka.

Dlatego też wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna. Poza policjantami i nauczycielami, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci już od pierwszego dnia szkoły goszczą w brzeskich placówkach, aby przypomnieć najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas spotkań podkreślają jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, zwłaszcza podczas zbliżającej się jesieni. Co roku każdy pierwszoklasista otrzymuje od policjantów odblask. Funkcjonariusze przypominają także o obowiązku zapinania pasów w samochodzie oraz konieczności używania fotelików do przewożenia dzieci.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych urządzeniach z zapiętymi pasami. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych, oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

_

KPP Brzesko