Brzesko: utrudnienia ws. dowodów osobistych

0
112
utrudnienia ws. dowodów osobistych

Jutro (05.11.2021 r.) wystąpią utrudnienia ws. dowodów osobistych. Związane jest to z. wdrożeniem w życie nowych przepisów w tym zakresie. Nowe przepisy wprowadzają między innymi skanowanie odcisków palców przy składaniu wniosku o wydanie dowodu. Wdrożenie takich norm skutkuje koniecznością przygotowania zaplecza technicznego.

Prace przeprowadzone w brzeskim USC obejmować będą montaż nowych urządzeń oraz instalację i konfigurację oprogramowania komputerowego. Nowe przepisy wchodzą w życie już w 7 listopada 2021 r. W związku z tym jutro sprawy dotyczące wniosków oraz wydawania dowodów osobistych nie będą realizowane przez Urząd Stanu Cywilnego.

Zmiany w dowodach osobistych to efekt postępującej cyfryzacji- w tym również rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Dokumenty z dodatkowymi danymi biometrycznym: odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z uwagi na zastrzeżenia, związane z bezpieczeństwem urządzeń służących do pobierania odcisków palców. Aktualnie problem ten jest rozwiązany, a zastosowany system ma być już bezpieczny.

Zmiany w prawie wymusiły usunięcie możliwości złożenia wniosku o dowód online. Konieczność podania odcisków palców sprawia, że wniosek można złożyć jedynie w urzędzie. Wyjątkiem są sytuacje, w których wnioskodawca ze względu na stan zdrowia, nie może samodzielnie stawić się w urzędzie. Poza Polską wydłużony termin do wdrożenia nowych dowodów osobistych wprowadzono takich krajach jak: Belgia, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

WAŻNE: Nowe przepisy nie wymagają, aby wymieniać starsze dokumenty! Można używać ich aż do wygaśnięcia ich daty ważności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj