Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” podczas 56.Tygodnia Kultury Beskidzkiej

0
125

W dniach 28-30.07.2019 (niedziela-wtorek) Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” uczestniczył w 56.Tygodniu Kultury Beskidzkiej trwającym w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019.

Na każdej z pięciu głównych estrad – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – każdego dnia podczas kilkugodzinnych koncertów prezentują się zespoły z Polski i zagranicy. Zaskakują przepychem misternie haftowanych strojów oraz kostiumów obrazujących ichniejsze zwyczaje, zaskakują bogactwem oryginalnych instrumentów, złożonością rytmów, pięknem surowego śpiewu oraz porywającymi, skocznymi tańcami. Podczas imprezy, która jest szczególną okazją do poznania tradycji beskidzkich górali, występują niemal wszystkie działające w Beskidach zespoły. Spotykają się z polskimi grupami góralskimi, a także z gośćmi z innych regionów, m.in. Śląska, Małopolski, Kaszub, Mazowsza… oraz z tymi, którzy przyjeżdżają z najdalszych zakątków świata. Jest to przepiękne święto folkloru i ludzi z pasją do swoich małych ojczyzn. Wieczorne Koncerty poprzedzone są korowodami ulicami miast oraz występami kapel. Elementem całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej są imprezy towarzyszące, jak Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywający się już po raz 50. oraz odbywające się tym razem w Wiśle 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne a także Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, Festyn Istebniański w Istebnejoraz liczne jarmarki i wystawy.

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” podczas trwajacego 56.Tygodnia Kultury Beskidzkiej w pierwszy dzień wystąpił na estradzie Skalite w Szczyrku, obok Zespołów ziemi cieszyńskiej, żywieckiej, Beskidu śląskiego oraz gości z Rumunii, prezentując suitę Krakowiaków Wschodnich, Lajkonika oraz suitę rzeszowską. Koncert poprzedził barwny Korowód ulicami Szczyrku pokazujący różnorodność goszczących zespołów. Następnego dnia Grupa Śpiewacza, obok innych kapel, prezentowała przyśpiewki naszego regionu. W tym dniu koncertowaliśmy w Makowie Podhalańskim, obok Górali Białych i Żywieckich oraz Zespołu z Serbii. W ostatnim dniu koncertowaliśmy w Oświęcimiu obok Zespołów z okolic Oświęcimia, Nawojowej oraz barwnej grupy z Chile.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Organizatorom za zaproszenie i przemiłą atmosferę. Jesteśmy dumni, ze mogliśmy uczetniczyć (już po raz trzeci) w tym wspaniałym święcie  folkloru i podziwiać tę ogromną różnorodność 

Zapraszamy do oglądania udostępnianych przez nas na profilu Facebook fotorelacji Organizatorów.

Życie Brzeska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj