Dnia 23 marca 2019 roku w Zespole Szkół i Przedszkola im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się koncert pieśni i piosenek legionowych „Z pieśnią na ustach dla Niepodległej”. Było to już trzecie działanie realizowane w ramach projektu: LOKALNI HEROSI. 100 inicjatyw przedsiębiorców na 100-lecie niepodległości.
Projekt ten zakładał możliwość dokonania pozytywnych zmian w swojej małej ojczyźnie – lokalnej społeczności. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Grupa EuroCash zaproponowała organizacjom pozarządowym (stowarzyszeniom, fundacjom, szkołom) i współpracującym z nimi przedsiębiorcom zgłoszenie projektów, które pozwolą zdobyć jeden ze stu grantów.
Zespół Szkół i Przedszkola w Przyborowie wraz z lokalnym przedsiębiorcą – Firmą Handlowo Usługową MONIKA, którą reprezentuje sklep Groszek – zgłosili swój pomysł na inicjatywę społeczną. Koordynatorami przedsięwzięcia ze strony szkoły były panie: Bogusława Pudełek i Paulina Chrabąszcz. Inicjatywa „Tablica interaktywna czyni cuda” przeszła pozytywnie merytoryczną weryfikację i wówczas rozpoczęło się, trwające dwa miesiące, głosowanie. Dzięki promocji pomysłu oraz zaangażowaniu całej lokalnej społeczności – właścicieli i pracownic sklepu Groszek, mieszkańców Przyborowa, młodzieży, dzieci oraz nauczycieli i pracowników szkoły – głosowanie zakończyło się niebywałym sukcesem. Inicjatywa małej lokalnej społeczności Przyborowa zyskała 21 318 głosów, co dało 32 miejsce wśród przedsięwzięć z terenu całej Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że wszyscy, którzy głosowali na tę inicjatywę stali się HEROSAMI LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI.
Warto przypomnieć, że celem całego przedsięwzięcia było pozyskanie środków (grant – 10.000 zł) na zakup laptopa i tablicy interaktywnej wraz z oprogramowaniem. Wszystkie podjęte działania: Miesiąc Niepodległości, Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń i Piknik Rodzinny oraz koncert „Z pieśnią na ustach dla Niepodległej” miały na celu wzbogacenie wiedzy uczniów dotyczącej doniosłych wydarzeń historycznych oraz propagowanie wartości patriotycznych. Jednak nadrzędnym celem była integracja ze środowiskiem lokalnym, gdyż pozyskane pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy będą długo służyły społeczności szkolnej – uczniom i nauczycielom – ale także mieszkańcom Przyborowa. Dzięki nim zajęcia staną się przecież atrakcyjniejsze a szkoła nowocześniejsza.
Koncert „Z pieśnią na ustach dla Niepodległej” był więc zwieńczeniem kilkumiesięcznej współpracy mieszkańców Przyborowa, pracowników sklepu i szkoły. Dał też możliwość wspólnego świętowania całej społeczności lokalnej. Na koncercie pojawili się zaproszeni goście – Zastępca Wójta Gminy Borzęcin Tadeusz Żurek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania, sołtys Przyborowa Stanisław Latocha, właściciele sklepu Monika i Rafał Wójs, pracownice sklepu Groszek, emerytowani nauczyciele, mieszkańcy Przyborowa, dzieci i młodzież szkolna oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Zainteresowanie koncertem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, a szkolna hala ledwo pomieściła przybyłych na uroczystość. Koncert rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz przemówienia Pana Dyrektora Jana Kowala, który przypomniał cel naszej inicjatywy oraz gorąco podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację całego przedsięwzięcia na wszystkich jego etapach.
Zgodnie z założeniami podczas koncertu swoje talenty zaprezentowały wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie wykonali w sumie 12 piosenek patriotycznych i legionowych, które niegdyś śpiewano w polskich domach i które towarzyszyły polskiemu narodowi podczas ważnych wydarzeń historycznych. Zaprezentowane utwory oddały pełną gamę nastrojów duszy żołnierskiej. Były to radość Pierwszej Kadrowej, ale i smutek za Jasieńkiem, co w wojence padł, werwa i humor ułanów malowanych dzieci, ale i zaduma nad wojenką – cudną panią. Poszczególne klasy zaprezentowały pieśni zgodnie z chronologią ich powstawania. Uczniowie zaśpiewali utwory nobilitowane do rangi pieśni narodowych, ale także teksty lżejsze i popularne, które oddawały folklor, dawny obyczaj i były wzruszającym świadectwem swoich czasów. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta została opowieść o naszej Ojczyźnie. Dzięki niej przywołaliśmy w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy. Konferansjerzy – Julia, Martyna, Paweł i Patryk – skrupulatnie przypominali historię powstawania pieśni i piosenek oraz ciekawostki z nimi związane. Podczas koncertu zaprezentowali się również laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego „Nasza Ojczyzna wierszem pisana”. Wspaniałą atrakcją były też tańce ludowe i nowoczesne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Polonez, walc, krakowiak oraz układ artystyczny również wpisywały się w charakter całej uroczystości. Piękne stroje, muzyka i starannie przygotowane układy choreograficzne były niewątpliwie ozdobą tego wzruszającego koncertu.
Na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły (blisko 200 osób) wyszli na scenę i rozbrzmiały z serc płynące słowa pieśni „Żeby Polska była Polską”. Po całej hali niósł się gromki śpiew, który niejednego słuchacza chwycił za serce. Wspólny śpiew młodych i starszych Polaków to dowód, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi wszystkich szlachetnych serc, które spotkały się na tym niezwykłym koncercie.
Tak wspaniały koncert udało się przygotować dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży, ich rodzicom oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Każda z tych osób dołożyła swoją cegiełkę i udało się wspólnie zbudować coś wielkiego, wspaniałego, co na długo wpisze się w pamięć mieszkańców Przyborowa. Zorganizowanie i przeprowadzenie koncertu oraz uzyskanie grantów było możliwe dzięki współpracy, która buduje relacje i sprawia, że możliwe są pozytywne zmiany na miarą małej ojczyzny – społeczności lokalnej.
Paulina Chrabąszcz