Dzisiaj, dokładnie o 22:58 nastąpi przesilenie wiosenne, inaczej równonoc wiosenna. Równonoc wiosenna wyznacza początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. Oznacza to, że przesilenie wiosenne w nocy z 20 na 21 marca wyznaczy początek wiosny w Polsce. Będzie to także początek okresu w roku, kiedy noc zaczyna robić się krótsza, a dzień dłuższy. 20 marca 2019 Słońce wzejdzie o godzinie 5.40, a zajdzie o godzinie 17.47. Ten dzień będzie trwał dokładnie 12 godzin i 7 minut i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 39 minut oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 25 minut.
Data równonocy wiosennej, a dokładniej początek wiosny 2019 to także dzień, w którym obchodzone są różne święta. Równonoc marcowa 2019 pokrywa się m.in. z Międzynarodowym Dniem Astrologii, Międzynarodowym Dniem Planetariów, Światowym Dniem Zespołu Downa, Międzynarodowym, Światowym Dniem Poezji, czy też oczywiście najważniejszym ze wszystkich Dniem Wagarowicza!
W starym kalendarzu rzymskim równonoc wiosenna była początkiem roku (miesiąca Martius). W 155 p.n.e. przesunięto w Rzymie początek roku urzędowego na 1 stycznia.
W 325 n.e. równonoc wiosenna wypadała 21 marca i ten termin został przyjęty przez sobór nicejski do obliczania daty święcenia Wielkanocy. Niedokładność kalendarza juliańskiego spowodowała, że w XVI w. równonoc przesunęła się na 11 marca. W wyniku wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego w 1582i pominięcia wówczas 10 dni, termin równonocy wypada stale w okolicach 21 marca.
—
Życie Brzeska