W Szkole Podstawowej w Jadownikach i Jasieniu w październiku odbył się cykl warsztatów profilaktycznych skierowanych do uczniów i ich rodziców. Do współpracy policjanci, dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miejskiego w Brzesku, zaprosili pedagoga profilaktyka, który na co dzień ma bezpośredni kontakt z osobami po zażyciu dopalaczy i ich rodzinami. Trener prowadzący zajęcia wspólnie z młodzieżą dyskutował na temat specyfiki mechanizmu uzależniania i obalił mity na temat narkotyków i dopalaczy. Przeprowadzone wśród uczniów ćwiczenia zmierzały do tego, aby każdy po warsztacie znał negatywne skutki psychiczne i fizyczne działania substancji psychoaktywnych, wiedział jakie skutki społeczne niesie zażywanie dopalaczy i narkotyków oraz jak się zachować, jeśli w naszym otoczeniu jest osoba pod wpływem środków psychoaktywnych. Prowadzący przekazał wskazówki jak radzić sobie z presją rówieśniczą i omówił techniki stawiania granic. Przypomniał też, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.
Podczas zajęć z rodzicami poruszono kwestie istniejących substancji psychoaktywnych, ich działania i skutków przyjmowania oraz symptomów zażycia dopalaczy, tak, aby każdy dorosły mógł rozpoznać czy jego dziecko jest pod wpływem środków odurzających.
Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!!
Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.
Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu
i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.
Rodzice/opiekunowie – zwracajcie uwagę na to co robią wasze dzieci!!!
Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka