Czy na pewno inna Anna?

W czwartek, 9 września Brzeskie Centrum Kulturalno-Biblioteczne przy Placu Kupieckim, które jest wspólną siedzibą dla dwóch znaczących instytucji kultury, a mianowicie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, po raz kolejny wypełniło się po brzegi licznie przybyłymi gośćmi.  

Na spotkanie przybyło wielu znamienitych gości

Okazją stało się zorganizowane przez Bibliotekę spotkanie autorskie z Panią Anną Gaudnik, doskonale w znaną w Brzesku i regionie poetką, malarką i farmaceutką, podczas którego miała miejsce oficjalna premiera jej debiutanckiego tomiku poezji zatytułowanego „Inna Anna”. 

To pierwszy samodzielnie wydany zbiór poezji tworzącej od wielu lat artystki. Publikacja ukazała się dzięki staraniom Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku oraz wsparciu sponsorów. Wydawnictwo swoim mecenatem objął także Burmistrz Miasta Brzeska Tomasz Latocha. W ten sposób biblioteka rozpoczęła kolejny rodzaj swojej aktywności na polu promocji lokalnych twórców. W planach są kolejne wydawnictwa, co zostało zapowiedziane i obiecane zebranym podczas spotkania gościom. Można więc powiedzieć, że był to niejako podwójny debiut: pani Anny Gaudnik jako autorki własnego tomiku wierszy, oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej jako Wydawcy. 

Mistrzyni słowa prezentując swoje dzieła

W czasie spotkania poetka zaprezentowała to z czego jest  od lat powszechnie znana – prawdziwe mistrzostwo słowa, pozwalające ukazać głębię przeżyć i najbardziej delikatnych uczuć. Słuchając wierszy czytanych przez panią Annę Gaudnik, można było w pełni docenić znaczenie  słów Juliusza Słowackiego  „ Chodzi mi o to, aby język giętkipowiedział wszystko, co pomyśli głowa…”. Pani Anna po raz kolejny udowodniła, że jest w tej sztuce niekwestionowaną mistrzynią

W czytanych przez Autorkę utworach, można było odczuć, że wiele z nich dotyczy Jej męża, a przynajmniej On był inspiracją do powstania tych wierszy. W ten sposób pan Jerzy Gaudnik objął jakże zaszczytną pozycję w artystycznym życiu Pani Anny Gaudnik – stał się mianowicie, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, „Muzą dla Poety”. Można spokojnie powiedzieć, że jako „Muza” doskonale wykonuje swoją pracę, co potwierdzą wszyscy, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w czwartkowy wieczór w spotkaniu z Autorką i wysłuchać przez 30 minut wierszy czytanych osobiście przez panią Annę Gaudnik (bo dokładnie tyle czasu pani Anna przeznaczyła na czytanie). Panie Jerzy – Muzo dla Poety, pracuj  tak dalej! 

Tytuł tomiku „Inna Anna” jest może trochę zastanawiający. Dlaczego „inna” Anna. Jak mówi Poetka, dotychczasowe wiersze prezentowane na spotkaniach mówiły raczej o życiu, o pracy farmaceutki która umiłowała swój zawód, wprowadzały radosny świąteczny nastrój pokazując święta widziane oczami dziecka, o ludziach i relacjach z ludźmi itp. 

Tym razem były to wiersze bardziej osobiste. To prawda, ten tomik właśnie taki był, ale nie można powiedzieć, żeby był jakimś zaskoczeniem i rzucił inne światło na Autorkę. Właściwie nie dowiedzieliśmy się z niego niczego nowego o Pani Annie. Wrażliwa, ciepła, prawdziwa Mistrzyni słowa, która w niezwykły sposób potrafi w mowie ludzkiej przekazać najbardziej delikatne myśli i uczucia. Nie każdemu jest dany taki dar, a właściwie dany jest on naprawdę niewielu – taki obraz wyłonił się z czytanych wierszy. To wszystko jednak wiedzieliśmy już od dawna. Nikt z obecnych na sali nie był tym zaskoczony, nie odkrył jakiejś innej Anny, której by wcześniej nie znał, to błyło takie dopełnienie, jeszcze jeden fragment ogromnych puzzli, tworzących obraz Anny Gaudnik. Ten tomik powinien mieć tytuł „Po prostu Anna” – tak by było bliżej prawdy.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności, przybyło wielu znamienitych gości. Uczestnicy, znając Autorkę,  słusznie mogli się spodziewać prawdziwej uczty duchowej i po raz kolejny nie zawiedli się. Aby móc wrócić do prezentowanych wierszy, każdy z uczestników otrzymał na w prezencie na pamiątkę tego niezapomnianego spotkania egzemplarz tomiku wraz z wpisem autorki.

Kolejne wydarzenia promujące tomik „Inna Anna” zostaną zorganizowane w późniejszych terminach także w filiach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Pulicznej w Jadownikach, Okocimiu, Mokrzyskach, Porębie Spytkowskiej i Szczepanowie oraz w bibliotekach w regionie. W czasie tych spotkań ich uczestnicy również otrzymają w prezencie tomik wierszy podpisany przez Autorkę.

Anna Gaudnik – Brzeszczanka, absolwentka Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie. Osoba wszechstronnie utalentowana, znana w Porąbce Uszewskiej, Krynicy-Zdroju i Brzesku jako kompetentna i pomocna farmaceutka. Uważna rozmowa z drugim człowiekiem jest dla niej źródłem inspiracji i refleksji. W swojej twórczości ujawnia autentyczny zachwyt nad pięknem przyrody. Od początku XXI wieku prezentuje swoje utwory w czasie wieczorków poetyckich organizowanych w Piwnicy Brzeskiej oraz w bibliotekach i szkołach w Brzesku, Porąbce Uszewskiej, Wojniczu i Wieliczce. Jej wiersze są od lat recytowane w Powiatowych Konkursach Recytatorskich „Perły Regionu”. Działalność artystyczną i społeczną poetki doceniło także środowisko farmaceutyczne, przyznając jej w 2016 roku odznakę „Zasłużony dla środowiska aptekarskiego Małopolski”. Kobieta wielu pasji, realizuje się również w malarstwie i grafice, które po raz pierwszy zaprezentowała publicznie jesienią 2020 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

Jan Waresiak