Józefa Szczurek–Żelazko nabyła nowe, cenne uprawnienia.

W dniu 14 marca pani Józefa Szczurek-Żelazko obchodziła swoje urodziny. Kobiecie nie przypomina się, którą to wiosnę rozpoczęła, ale myślę, że wszystko zależy od sposobu. Więc można powiedzieć, że pani poseł szczęśliwie dotarła do takiej daty w swoim życiorysie, że nareszcie będzie mogła ………… zgłosić się do The Voice Senior. Bez wątpienia w tej dyscyplinie też by sobie poradziła śpiewająco. Zanim jednak ewentualnie rozpocznie karierę estradową, zdecydowała, że na naszej lokalnej scenie dokona pewnej zmiany związanej z osiągnięciem tak pięknego wieku. Postanowiła mianowicie, że zrezygnuje z funkcji Dyrektora naszego szpitala w Brzesku, którą to funkcję sprawowała od 2001 r. i zajmie się już wyłącznie politykowaniem, czyli służeniem naszej społeczności jako poseł. Swoją decyzję ogłosiła już na początku lutego w rozmowie w Radiu RDN Małopolska.

Pani Szczurek–Żelazko w polityce ogólnopolskiej jest od 2015 r., kiedy to uzyskała mandat poselski z naszego okręgu wyborczego. Od 2017 r. Dodatkowo sprawowała funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, co oznacza, że po prostu była wiceministrem. Była członkiem Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz członkiem Zespołu ds. programowania Prac Rządu. Inicjowała, koordynowała i nadzorowała wykonywanie prac przez Departamenty Dialogu Społecznego, Kwalifikacji Medycznych i Nauki oraz Pielęgniarek i Położnych. Nadzorowała też działalność Agencji Badań Medycznych oraz Centrum Badań medycznych w Łodzi. Funkcję sprawowała do listopada 2020 r., kiedy po zmianie na stanowisku Ministra Zdrowia, zrezygnowała z powodów osobistych.

Z powodu swoich licznych zajęć w Sejmie oraz w Ministerstwie Zdrowia, poprosiła Starostę Brzeskiego, któremu podlega nasz szpital, o urlop bezpłatny. Tak więc od 2017 pozostaje dyrektorem szpitala właściwie jedynie tytularnie. Trochę szkoda, bo na tym bardzo odpowiedzialnym stanowisku radziła sobie bardzo dobrze, co przyznają nawet osoby, które nie podzielają politycznych sympatii pani poseł, a potrafią wzbić się ponad swoje sympatie i antypatie polityczne i obiektywnie ocenić pracę pani Szczurek–Żelazko. Potrafiła przeprowadzić szpital przez najtrudniejszy okres po przejęciu placówki przez powiat. Placówka została gruntownie zmodernizowana. Jako dyrektor potrafiła bardzo dobrze poradzić sobie z kierowaniem ogromną, bo liczącą ponad tysiąc osób załogą – z powodzeniem łagodziła konflikty, które w tak ogromnym zespole, nieuchronnie musiały mieć miejsce. Nie zadrażniała sytuacji, nie próbowała popisywać się władzą i pokazywać kto tu rządzi i jest wielkim paniskiem, a mimo to miała odpowiedni autorytet. Pracownicy oceniają pracę pani Szczurek – Żelazko bardzo pozytywnie, zwłaszcza że mają porównanie do ostatnich kilku lat, kiedy pani poseł już – niestety – sama szpitalem nie kieruje. Bardzo pozytywnie układała się też pani Szczurek–Żelazko współpraca z samorządem powiatowym, jak i samorządami gminnymi z terenu całego powiatu. Zawsze starała się wszystko spokojnie wyjaśniać, bez drażnienia radnych i pokazywania im swojego niezadowolenia czy jakichś fochów, choć bywały przecież trudne momenty i konieczność podejmowania niełatwych decyzji.

Obecnie ten etap zmierza ku końcowi. Pani poseł Józefa Szczurek–Żelazko kończy swoją karierę menadżera naszej powiatowej lecznicy i zajmie się tylko posłowaniem, choć trzeba z całą mocą jeszcze raz wrócić uwagę, że właśnie nabyła uprawnienia do wystartowania w The Voice Senior i grzech byłoby z takiej sposobności nie skorzystać.

Jan Waresiak

_

zdj: interia.pl