Zacznij od Rzymu

Restauracja RZYM systematycznie i konsekwentnie na naszych oczach dokonuje swoistej metamorfozy – staje się coraz bardziej znaną i cenioną sceną muzyczną, gdzie dosłownie każdy może dla siebie znaleźć coś, co mu w duszy zagra. Praktycznie nie ma tygodnia, żeby nie było jakiegoś koncertu, czy innego wydarzenia artystycznego. Od dwóch lat kreuje się marka MUZYCZNY RZYM, a ilość organizowanych w Rzymie imprez czyni zeń pierwszą scene powiatu brzeskiego.

Na scenie Muzycznego Rzymu całkiem niedawno wystąpił, między innymi, Mateusz Wojkowski, 28 letni, bardzo utalentowany młody człowiek z podbocheńskich Łazów – uczestnik trwającej właśnie 11 edycji The Voice of Poland. Wykonany przez niego „Send Me An Angel” legendarnej grupy Scorpions zauroczył wszystkich trenerów, wszystkie fotele się odwróciły, co spowodowało, że przeszedł do kolejnego etapu i ostatecznie w dalszej części zmagań uczestniczyć będzie w drużynie Tomsona i Barona . Mateusz na co dzień pracuje w firmie produkującej regały na opony jako operator żurawia przy linii lakierni proszkowej. Od kilku lat ma zespół weselny o nazwie „Pięć i pół” w którym jest wokalistą.  Mateusz postanowił przyjść do „The Voice of Poland”, ponieważ jego marzeniem jest, żeby „muzyka stała się dla niego chlebem powszednim”. Jeżeli dalsze zmagania pójdą pomyślnie,  wszystko wskazuje na to,  że tak się właśnie stanie.

W gościnnych progach Muzycznego Rzymu swoje występy dali również:

Andrzej Czyż i Józef Bilski – specjalizujący się w poezji śpiewanej, laureaci wielu nagród. Andrzej jest muzykiem grającym na gitarze klasycznej i autorem tekstów. Józef jest poetą  który wydał co najmniej 3 tomiki wierszy o Bieszczadach.

Adam Jarząbek i Jarek Jurkiewicz – dwóch bardów śpiewających piosenki Jacka Kaczmarskiego, Jaromira Nochavicy, Boba Dylana, oraz własne teksty do swojej muzyki, grają w radio Lublin.

Zespół Black PIN z Tychów – rock/blues

Jutuber – zespół z Krakowa Piotra Krakowskiego, grał dla trójki polskiego radia, rock alternatywny

W ostatnim czasie często grają w Muzycznym Rzymie zespoły KiS z Wieliczki i Rose Band – grający znane i lubiane covery w aranżacji swinga i bluesa

MUZYCZNY RZYM to również wiele niezapomnianych stand upów. Brzeskiej publiczności prezentowali się: Piotr Zola Szulowski, Wojtek Pięta, Michał Leja czy Paweł Chałupka oraz radiowcy z żółto RMF FM Tomkowicz, Skowron, Olbtatowski, kabaret Łowcy.B

Często w gościnnych ścianach Rzymu swoje ciekawe występy daje iluzjonista Jarek Bochenek. Człowiek wielu zainteresowań, który jest trenerem piłkarskim pierwszoligowego żeńskiego zespołu UKS Staszkówka Jelna z gminy Gródek nad Dunajcem.  Ma talent do magii, więc i w drużynie piłkarskiej ma sposobność czarować, co nie jest znowu aż tak trudne, zwłaszcza jak się jest trenerem w drużynie żeńskiej. Swoimi szerokimi zainteresowaniami i działalnością jest przykładem i dowodem na to, że prowincja to nie miejsce na mapie. Tak naprawdę prowincja, to stan umysłu. Podobnie jak Mateusz Wojkowski z Łazów, jest przykładem do naśladowania i natchnieniem dla innych. Bo verba docent, exempla trahunt – słowa pouczają, przykłady pociągają. 

MUZYCZNY RZYM to klimat poezji śpiewanej, delikatnego rocka, blues’a, a także rozrywki na wesoło: stand up i kabaret. Dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie.

Mateusz Tekiela który jest mózgiem i spirytus movens – duchem sprawczym tego wszystkiego co się w Rzymie od dwóch lat dzieje, nie zwalnia tempa. Chciałby, żeby MUZYCZNY RZYM stał się miejscem nie tylko występów artystów o uznanym już dorobku artystycznym i stabilnej pozycji w polskim show biznesie, ale miejscem, gdzie swoje talenty będą mogli prezentować młodzi artyści z całego regionu. Gdzie będą mogli zacząć swoją artystyczną drogę, pokazać się publiczności. W MUZYCZNYM RZYMIE każdy jest przyjmowany bardzo życzliwie, a niepowtarzalna atmosfera powoduje, że chętnie się tam wraca. Nie bez znaczenia jest i to, że publiczność jest – jak się to mówi – genialna. Każdy artysta chciałby taką mieć. Tym bardziej warto zacząć swoją artystyczną przygodę w klimacie tak przyjaznym. Mateusz jest gotów przyjąć każdą artystyczną duszę i udzielić jej sceny w MUZYCZNYM RZYMIE, który jest, jeżeli można tak powiedzieć, jego dzieckiem, bo sam jest w pewnym sensie artystą. Tworzy miejsce w Brzesku, gdzie kultura wprost kwitnie. Robi to wszystko bez publicznych dotacji, bez grantów, co samo w sobie należy potraktować jako arcydzieło sztuki. Telefon Mateusza 539 592 035 jest dostępny dla każdego młodego artysty. Po co masz ćwiczyć tylko w piwnicy, niech Cię świat zobaczy. Kto wie, może właśnie z RZYMU wyruszysz w swoją niepowtarzalną drogę? Zawsze warto spróbować.

Jan Waresiak