77 rocznica początku ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

„Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”

          11 lipca 1943 r. w niedzielę oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierane nierzadko przez ukraińską ludność, zapoczątkowały czystkę etniczną na polskiej społeczności osiadłej  na Wołyniu, a później w Małopolsce Wschodniej (tereny głównie województw lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego II Rzeczypospolitej).

          W samych tylko dniach 11-12 lipca  Ukraińcy napadli na ponad 150 polskich miejscowości, mordując kilkanaście tysięcy naszych rodaków. Ludność w dużej mierze zabijana była w rzymsko-katolickich świątyniach w trakcie celebry Mszy Św. wraz ze swoimi kapłanami. W samych tylko wołyńskich  miejscowościach z wielkim  okrucieństwem zamordowano setki naszych rodaków.

          W późniejszym okresie fala zbrodni realizowana przez  ukraińskich nacjonalistów dotarła na tereny Małopolski Wschodniej. Według różnych źródeł (szacunków) określa się, że na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło od 100 000 do 150 000 naszych rodaków, jak również przedstawicieli innych nacji zamieszkujących te tereny, w tym wielu Ukraińców, którzy starali się uchronić przed niechybną śmiercią  ludność polską.

          Uchwałą z 22 lipca 2016 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca   Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

         
12 lipca br. o 12.00 w brzeskiej farze zostanie odprawiona Msza Św.
„O zbawienie wieczne dla ofiar ludobójstwa dokonanego
przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”
z intencji Burmistrza Tomasza Latochy, Przewodniczącej Rady Marii Kądziołki
i Radnych Rady Miejskiej w Brzesku.”

UM Brzesko