Konserwacja Figury Przydrożnej – Krucyfiks wraz z Drzewostanem z 1899 r. znajdującej się w Brzesku przy ul. Jasnej.

Gmina Brzesko sporządziła kolejny wniosek do programu „Kapliczki Małopolski 2020”, w którym udało się zdobyć dotację na 5 tysięcy złotych od Zarządu Województwa Małopolskiego na konserwację Figury Przydrożnej – Krucyfiks wraz z Drzewostanem z 1899, znajdującą się w Brzesku przy ul. Jasnej. Całość prac wyceniona jest na blisko 20 tysięcy złotych z czego większość kosztów zostanie pokryta z budżetu gminy Brzesko.

Każda kapliczka to pamiątka po ważnych i często dramatycznych wydarzeniach w lokalnej społeczności. Dlatego gmina Brzesko systematycznie stara się dokonywać renowacji zabytkowych kapliczek.

Figura z 1899 r. autorstwa Franciszka Samka, znajdująca się na jednym z większych osiedli w Brzesku (osiedle Słotwina), została ufundowana przez Jana i Marię Kusiaków (w podziękowaniu za łaski i uzdrowienie chorej córki). Wówczas w okolicy nie było kościoła (najbliższy znajdował się przy parafii św. Jakuba, w odległości 4 km). Przy kapliczce odbywają się do dnia dzisiejszego nabożeństwa majówkowe, czerwcowe oraz święta MB w sierpniu, uroczystości są prowadzone przez mieszkańców osiedla.

UM Brzesko