Fundacja DKMS ramię w ramię z walce z koronawirusem – kolejne środki ochrony osobistej dla personelu medycznego

Płyny do dezynfekcji, rękawiczki nitrylowe i certyfikowane maseczki FFP2 oraz FFP3 o łącznej kwocie ponad 220 tysięcy złotych trafiły do 16 klinik Transplantacji Szpiku w całej Polsce, w tym do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przekazane przez Fundację DKMS środki ochrony osobistej w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów po raz kolejny wspomogą personel medyczny i Pacjentów z oddziałów transplantacji szpiku.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Niejednokrotnie dla Pacjentów  jedynym ratunkiem staje się przeszczepienie materiału genetycznego. To zabieg ratujący ludzkie życie,
a pandemia nie może wstrzymywać transplantacji. Fundacja DKMS wiedząc, jak ogromne są wciąż potrzeby personelu medycznego, przekazała do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie niezbędne materiały ochrony osobistej. Wszystko po to, by zapewnić personelowi oraz Pacjentom bezpieczne warunki leczenia.

„Pandemia COVID-19 jest stanem nienormalności w naszym życiu, a dla środowiska medycznego szczególnym, nadzwyczajnym i niezwykle trudnym wyzwaniem. W czasach gigantycznego wzrostu zapotrzebowania na środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne, zasoby posiadane przez szpital są niewystarczające. Pomoc jaką otrzymaliśmy od Fundacji DKMS jest bezcenna, tym bardziej że otrzymane środki są najwyższej jakości.” – mówi  prof. dr hab. med. Jan Styczyński, Konsultant Krajowy
w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Łącznie, do Szpitali w Krakowie trafiły środki ochrony osobistej w ilościach: 668 masek FFP3;  615 Masek FFP2;  10 600 par rękawiczek oraz 320 litrów płynu do dezynfekcji.

Praca w Oddziale Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych jest bardzo specyficzna – mówi Dorota Zygadło, Pielęgniarka Oddziałowa na Oddziale Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Pracujemy z pacjentami poddawanymi intensywnemu, bardzo obciążającemu leczeniu ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale nie jesteśmy Oddziałem Intensywnej Terapii. Złożoność chorób, które kwalifikują do przeszczepienia i intensywnego leczenia może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na szczęście nie zawsze tak jest. Jedno co dzieje się na 100% zawsze i u każdego pacjenta, to brak odporności wynikający z samej choroby lub będący efektem przejściowym ciężkiego leczenia. To co dla nas jest codziennym wyzwaniem, to najlepsza
z możliwych ochrona przed bakteriami, wirusami, grzybami, które mogą być zabójcze dla chorych. Mycie
i dezynfekcja rąk, maseczki, fartuchy, rękawice, czepki, izolacja, mycie i dezynfekcja sal – dzień po dniu, konsekwentnie. Dziękujemy za każdą pomoc. Dla nas to bardzo cenne nie tylko w czasie epidemii”.

W pomoc klinikom transplantacyjnym i Pacjentom z oddziałów przeszczepowych włączyli się również internauci, wpłacając datek na zbiórkę internetową, prowadzoną w mediach społecznościowych Fundacji DKMS.

To już trzecia partia pomocy przekazana przez Fundację DKMS do walki
z koronawirusem. W marcu br. Fundacja DKMS przekazała ponad 110 000 pałeczek-wymazówek służących doprzeprowadzania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2(do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia). W kwietniu br. do klinik transplantacji szpiku trafiły gogle, przyłbice, okulary ochronne, jednorazowe rękawiczki nitrylowe, mydła oraz kremy do rąk o łącznej wartości ponad 118 tysięcy złotych.

Więcej informacji o Fundacji DKMS:

www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórekmacierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln (maj2020), spośród których7995 osób (maj 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórkimacierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Z myślą o Pacjentach w 2018 roku Fundacja DKMS rozpoczęła realizację Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Istotą tej inicjatywy jest współpraca z ekspertami z dziedziny hematoonkologii, dietetyki, psychoonkologii i rehabilitacji, a także z organizacjami działającymi na rzecz Pacjentów i samymi Pacjentami. Rocznie, Fundacja DKMS przeznacza na wsparcie blisko 5 000 000 zł! Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS opiera się na 4 filarach i obejmuje:

1. WSPARCIE PACJENTÓW w obszarach diety, pomocy psychologicznej oraz rehabilitacji
2. WSPARCIE SZPITALI w zakupie urządzeń medycznych oraz w zakresie budowy/rozbudowy/remontów oddziałów (Dar Fundacji DKMS)
3. WSPÓŁPRACĘ Z ORGANIZACJAMI w zakresie edukacji Pacjentów i ich bliskich

WIEDZĘ I EDUKACJĘ opartych na wymianie doświadczeń oraz przygotowywaniu rozwiązań przyczyniających się do rozwoju polskiej transplantologii. Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.dkms.pl/pl/program-rozwoju-polskiej-transplantologii-i-wsparcia-pacjentow