W Brzesku bez zmian – nie ma żadnej pandemii

Według komunikatów publikowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzesku, od początku maja na terenie wszystkich siedmiu gmin z całego powiatu brzeskiego zakażeniu coronavirusem uległa tylko jedna osoba – była to osoba z terenu gminy Iwkowa. Pozytywny wynik testu został podany w komunikacie z dnia 7 maja, a osoba została umieszczona w izolacji domowej, ponieważ nie było potrzeby zastosowania leczenia szpitalnego.

Tak więc od 17 dni na terenie całego powiatu brzeskiego nie zanotowano ani jednego zakażenia, a na terenie największej gminy powiatu, czyli liczącej ok 37 tysięcy mieszkańców gminy Brzesko nie było żadnego zakażenia od 20 kwietnia, a więc już od 34 dni.

Natomiast od początku maja czyli w ciągu 24 dni wyleczeniu uległo 48 osób, a od początku pandemii, a właściwie od pierwszego zdiagnozowanego w na terenie powiatu brzeskiego przypadku – 57 osób. W dniu 1 maja w leczeniuszpitalnym było 9 osób natomiast 46 w izolacji domowej ponieważ przechodzili zakażenie bardzo lekko lub wręcz bezobjawowo i nie było potrzeby wdrażania żadnego leczenia. Łącznie  więc było to 55 osób. Obecnie w izolacji domowej przebywa 7 osób zakażonych natomiast w szpitalu nie ma anijednego chorego na covid-19 Biorąc pod uwagę, że ostatnie zakażenie miało miejsce 7 maja, a więc od upłynęło już 17 dni. Należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości nastąpi wyleczenie kolejnych osób i prawdopodobnie do końca maja na terenie powiatu brzeskiego nie będzie już ani jednej osoby zakażonej koronawirusem.

Na terenie powiatu brzeskiego w siedmiu gminach mieszka ponad 90 tysięcy mieszkańców. Jeżeli każdy mieszkaniec spotyka się każdego dnia choćby z pięcioma osobami, to każdego dnia ma miejsce kilkaset tysięcy interakcji pomiędzy ludźmi, a być może nawet jeszcze więcej – gdzieś w okolicach jednego miliona interakcji każdego dnia. Jeżeli przyjmiemy bardzo ostrożnie, że spotykamy dziennie najwyżej  pięć osób, to dziennie na terenie powiatu jest 450 tysięcy krótszych lub dłuższych spotkań między ludźmi. Od 7 maja, kiedy miało miejsce ostatnie zakażenie na terenie powiatu brzeskiego, byłoby więc takich kontaktów co najmniej siedemdziesiąt sześć milionów pięćset tysięcy, a spokojnie można tę liczbę pomnożyć przez dwa. Gdyby faktycznie  było jakieś zagrożenie, to biorąc pod uwagę zwykły rachunek prawdopodobieństwa, musiałoby dojść do jakiegoś zakażenia. Pomijając faktyczne (bardzo dyskusyjne) zagrożenie dla życia jakie ten wirus powoduje, jest on bardziej zaraźliwy niż w przypadku grypy. Musiałoby więc dojść do jakiegoś zakażenia w tak dużej populacji przez tak długi czas. Tymczasem spotykamy się w sklepach, na rynku, w pracy i nie dzieje się nic. 

Życie Brzeska