„Barka” wypłynęła na głębię internetowej sieci

W tym roku przypada 100 rocznica urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II . Gdyby nie stan epidemiczny i wynikające z tego powodu drastyczne ograniczenia, Dębińskie Centrum Kultury, podobnie jak wiele innych instytucji kultury zorganizowałoby dla uczczenia tej rocznicy jakiś bardzo uroczysty koncert, być może nawet na Zamku w Dębnie. Dębińskie Centrum Kultury gości w swoich murach zarówno doskonałą i zaangażowaną  kadrę instruktorską jak i wielu równie zaangażowanych i pełnych entuzjazmu uczniów, którzy właśnie w DCK realizują swoje artystyczne pasje. Talenty nie rodzą się przecież tylko w stolicy czy w wielkich miastach, zaś prowincja to nie miejsce na mapie – prowincja to stan umysłu. DCK dysponuje potencjałem który pozwala na zorganizowanie naprawdę pięknego koncertu – wydarzenia, które na długo mogłoby zapaść w umysły i serca uczestników. Udowodniło to już nie jeden raz i jeszcze nie jeden raz udowodni w przyszłości, kiedy czasy będą znowu normalne.

Niestety, koronawirus zmienił wszystko. Z dnia na dzień wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte, a zajęcia wstrzymane do odwołania. Piękny koncert pozostał w sferze planów. Życie przeniosło się do sieci. Jeszcze nigdy sieć internetowa nie miała takiego znaczenia jak w tych ostatnich tygodniach. Pani Sylwia Pasek, instruktorka śpiewu w Dębińskim Centrum Kultury pomyślała aby wykorzystać te środki techniczne i stworzyć projekt, który w jakiś sposób zjednoczy ludzi w tym trudnym i przygnębiającym okresie.

Wspólnie ze swoimi uczniami postanowiła nagrać i opublikować w sieci ulubiony utwór Papieża. Jaki to utwór? To wie każdy Polak – oczywiście „Barka”. Początkowo projekt miał mieć stosunkowo skromny rozmiar, czyli zaśpiewać miało kilka osób, głównie uczestników zajęć wokalnych w DCK. Jednak informacja poszła w sieć i okazało się, że bardzo wielu zechciało się przyłączyć i również spróbować swoich sił, zwłaszcza że DCK udostępniło podkład muzyczny, a pani Sylwia Pasek – główna pomysłodawczyni projektu, służyła cierpliwie każdemu swoimi radami. Rady były potrzebne, bo większość po raz pierwszy robiła nagranie więc i artystycznego stresu nie brakowało. Niewątpliwie tak wielkie zainteresowanie  wynikało właśnie z tego, że do projektu wybrana została „Barka” – utwór o bardzo ładnej i stosunkowo łatwej do zaśpiewania – nawet przez człowieka który nie uczył się nigdzie sztuki wokalnej – melodii, a także piękne słowa. „Ty, potrzebujesz mych dłoni, Mego serca młodego zapałem, Mych kropli potu i samotności”.

Barka chwyta za serce każdego, daje poczucie, że życie każdego człowieka ma sens, że jest na tym świecie w jakimś konkretnym celu.

„O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś, Twoje usta dziś wyrzekły me imię.”

Nic dziwnego że odzew był bardzo duży i  ostatecznie w przedsięwzięciu wzięło udział aż 54 uczestników! To całkowicie zaskoczyło  pomysłodawczynię Panią Sylwię Pasek, odpowiadającą za stronę artystyczną, oraz współpracującą przy projekcie Panią Lucynę Maturę, która jako informatyk, wzięła na siebie całą stronę techniczną związaną z obróbką dźwięku i montażu całości. Zadanie okazało się ekstremalnie trudne. Co zrobić żeby jak najlepiej wykorzystać tak ogromną ilość materiału – oto jest pytanie. Gdyby każdemu uczestnikowi dać zaśpiewać choćby jedno zdanie ze zwrotki, to „Barka” musiała by mieć pewnie z 10 zwrotek! Obydwie Panie spędziły wiele godzin dokładnie przesłuchując wszystkie nagrania, dobierając głosy, obrabiając materiał który był różny pod względem technicznym. Pracowały do późnych godzin nocnych. Kiedy większość ludzi spała głębokim snem sprawiedliwego i co najwyżej obracała się na drugi bok – obydwie panie obgryzały z emocji paznokcie dokonując dramatycznych wyborów jak dobre oddzielić od dobrego, co wybrać, a co zostawić, kto i które zdanie w zwrotce zaśpiewa. Łzy się cisnęły do oczu, kiedy z pięknego, pełnego zaangażowania wykonania trzeba było wyciąć do projektu tylko jedno kilkusekundowe zdanie. A było jeszcze wiele innych nagrań, których zwyczajnie nie było jak pomieścić, bo „Barka” była za krótka. Tu po prostu nie było dobrych wyborów. Ten film można było skomponować w kilkunastu wersjach, a coś trzeba było wybrać. Kto wie, może jeszcze powstaną takie inne wersje, bo materiał zgromadzony w archiwum jest ogromny i wspaniały. Wszystkich uczestników połączył jeden element – w swoje wykonanie włożyli całe serce, to po prostu widać, słychać i czuć.

W refrenie „O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś, Twoje usta dziś wyrzekły me imię.” Zaśpiewali już wszyscy równocześnie.

Wspólna praca wyzwoliła ogromna energię i entuzjazm. Organizatorzy postanowili więc trochę rozszerzyć ten projekt i zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy Dębno oraz osoby uczestniczące w zajęciach organizowanych przez DCK niezależnie od miejsca zamieszkania, aby właśnie ten ostatni refren nagrały i przesłały na adres barka@kulturadebno.pl Jeżeli ktoś chciałby podkład muzyczny, to również może poprosić i przez ten email. Na nagrania organizatorzy czekają do końca maja. Po tym terminie wielki chór zostanie rozbudowany o kolejnych uczestników. Będzie to taki wirtualny pomnik dla Papieża Jana Pawła II od mieszkańców Gminy Dębno.