Brzesko – Świetlna Stolica Małopolski

Brzesko wygrało I etap zorganizowanego przez Grupę Energa S.A. już po raz jedenasty ogólnopolskiego konkursu „Świeltna Stolica Polski”. W pierwszym etapie plebiscytu oddanych zostało  ponad 74 tys. głosów na 175 miast które zdecydowały się stanąć do rywalizacji w tym roku. W ten sposób wyłoniono finałową szesnastkę miast- po jednym z każdego województwa, które przeszły do kolejnego etapu. Każde ze zwycięzców wojewódzkich otrzyma od sponsora plebiscytu – Grupy Energa S.A. kwotę 10 tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na zakup sprzętu gospodarstwa domowego dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. W pierwszym etapie najwięcej głosów, bo ponad 9 tysięcy, zdobyła Bydgoszcz.

Obecnie trwa drugi etap, w którym trwa rywalizacja o tytuł najładniej świątecznie przystrojonej miejscowości w Polsce, czyli właśnie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski” i dodatkowy bonus w postaci wartego 40.000 zł, sprzętu AGD przeznaczonego dla domów dziecka, seniorów i rodzin będących w potrzebie.

Brzesko na swojej drodze do zwycięstwa w Małopolsce pokonało siedmiu konkurentów: Kraków, Tarnów, Zakopane, Gorlice, Alwernię, Miechów  i Tuchów.

Pokonać w rywalizacji takie miasta jako ogromny Kraków czy kilkakrotnie większy Tarnów, to sukces sam w sobie – świadczy o naprawdę godnej szacunku mobilizacji mieszkańców. W tym roku, oględnie mówiąc, dość biedowe oświetlenie jakim dysponowało Brzesko, zostało w dużym stopniu odnowione. Co się dało to zrewitalizowano: powymieniano i uzupełniono poprzepalane żarówki, powymieniano co można było wymienić, część dokupiono. Nie da się ukryć, że efekty już są widoczne. Wszystkie główne ulice w mieście zostały udekorowane świąteczną iluminacją.

Profesjonalne, solidne oświetlenie zewnętrzne kosztuje bardzo duże pieniądze, więc w jeden sezon nie da się z Brzeska zrobić Las Vegas, ale już obecnie świąteczny wygląd miasta jest bez porównania. Można powiedzieć, że świąteczne dekoracje świetlne i Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany w grudniu tuż przez samymi świętami, to główne czynniki wprowadzające w bożonarodzeniowy nastrój i tzw. „magię świąt” bo pogoda w tym roku kompletnie się do tworzenia tej „magii świąt” nie przyczyniła. Bardziej jakieś wczesne przedwiośnie, niż to czego by się oczekiwało w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Mieszkańcom te zmiany wyraźnie się spodobały, ponieważ masowo zagłosowali na nasze Brzesko w plebiscycie na Świetlną Stolicę Polski. Powiedzmy sobie szczerze – startowanie w konkursie przeciwko takim gigantom jak Kraków, Tarnów czy Zakopane, to troszkę misja samobójcza. Okazuje się jednak, że brzeszczanie nie zawiedli. Na nic by się zdało przeznaczenie choćby i miliona złotych na oświetlenie, gdyby mieszkańcom było to obojętne. To wyłącznie dzięki ich głosom, ich mobilizacji i zachęcanie jeden drugiego, możliwy był taki sukces.  Małe, ale ogarnięte i dynamiczne Brzesko i jego mieszkańcy pokonali ogromy Kraków z jego setkami tysięcy – jak widać – dość obojętnych mieszkańców.

Obok niewątpliwej satysfakcji, dodatkową korzyścią jest nagroda w wysokości dziesięciu tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu domowego dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. To sporo pieniędzy. Powiedzmy sobie szczerze, już za kilkaset złotych można kupić całkiem do rzeczy pralkę czy lodówkę. Dla jakiejś rodziny borykającej się z trudnościami materialnymi dnia codziennego, taki zakup może być wspaniałym i zupełnie niespodziewanym prezentem. A wszystko dzięki brzeszczanom, którzy nie byli obojętni i połączyli lokalny patriotyzm,  sportową żyłkę  do rywalizacji z wrażliwością i empatią. Każde oddanie głosu, każde kliknięcie, to taka maleńka kropelka, która przyczyniła się do ostatecznego sukcesu, w postaci znalezienia się w elitarnym gronie 16 miast spośród 175 które stanęły do rywalizacji, jak również dziesięciu tysięcy złotych które pomogą najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej gminy. To też wielka motywacja i zachęta aby rozpoczęte zmiany kontynuować, aby z każdym rokiem coś poprawiać i udoskonalać.

Przed nami drugi etap konkursu. Będzie on trwał do 15 stycznia. Codziennie można oddać jeden głos z jednego IP. Nie jesteśmy dużym miastem a nasi konkurenci są o wiele więksi, ale warto podjąć wyzwanie, albowiem fortes fortuna iuvat – los sprzyja dzielnym. Nie czekajmy aż ktoś nam sam coś da. Po prostu zawalczmy o to co los daje dzielnym.

Głosować można pod tym linkiem:

https://swiecsie.se.pl/plebiscyt-miast/malopolskie/brzesko/?fbclid=IwAR2oIMtA35Jq3Z06xOpIBV5lrnXZb8arZBafz54UbjvXaDT6P8PfHO1YlQY

Jan Waresiak