Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy na brzeskim Rynku

Boże Narodzenie, to w naszej tradycji najbardziej rodzinne święta. Zagonieni przez cały rok, w tym specjalnymi i jak się to coraz częściej określa, magicznym okresie, chcemy być razem. Aby to umożliwić nie tylko w wymiarze rodzinnym, ale również szerszym obejmującym naszą lokalną społeczność – przyjaciół, sąsiadów, znajomych, wzorem Jarmarku Wielkanocnego, który odbył się na wiosnę i spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem mieszkańców, na brzeskim Rynku zostanie zorganizowany po raz pierwszy prawdziwy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Do szopki z żywymi zwierzętami, która jest tradycyjnie ustawiana na brzeskim Rynku odkąd ponownie zaczął być Rynkiem, dołączy wiele dodatkowych atrakcji, które Organizatorzy przygotowali dla Brzeszczan i wszystkich gości. Znajdzie się wśród nich  między innymi po raz pierwszy bezpłatna KARUZELA WENECKA, której towarzyszyć będzie foto-budka, która – również bezpłatnie – utrwali niezapomniane chwile tego dnia.


Nowością będzie uroczyste odpalenie światełek na specjalnie tym celu ustawionej na Rynku choince przez korowód, wyruszy spod magistratu w sobotnie popołudnie o godz. 15.00. W pochodzie uczestniczyć będą harcerze którzy przekażą Wigilijne Światełko Pokoju, członkowie Zespołu Porębianie, oraz wszyscy mieszkańcy którzy zechcą się przyłączyć. Wszystkie dzieci które przyjdą pod magistrat, otrzymają kolorowe baloniki wypełnione helem. Pochodowi towarzyszyć będzie Orkiestra Miejska przygrywająca najbardziej znane świąteczne standardy. 

Na samym Rynku, po odpaleniu świetlanej iluminacji, też będzie się bardzo wiele działo. Niepowtarzalny świąteczny klimat udzieli się wszystkim, więc naprawdę warto będzie poświęcić kilka godzin sobotniego popołudnia
W postawionym na tę okazję, ogrzewanym namiocie, nasi brzescy restauratorzy będą serwowali tradycyjne potrawy świąteczne: barszcz z uszkami lub krokietem, bigos, grillowany oscypek, pierogi ruskie z grzybami, kaszą i kapustą, gołąbki, kutie, kaszankę, łazanki. Potrawy grillowane, pajdę ze smalcem i ogórem, będzie można wzmocnić GRZAŃCEM lub ZIMOWĄ HERBATĄ w wielu rodzajach. Jest jedna restauracja (nie napiszę która, bo to byłaby kryptoreklama) mająca w ofercie naprawdę rozgrzewającą wspaniałą herbatę i to taką, którą bez obawy mogą spożywać kierowcy, bowiem nie zawiera dodatku rozweselającego. Wydaje się to niemożliwe aby istniało coś takiego jak herbata rozgrzewająca bez wzmocnienia, ale w tym przypadku naprawdę tak jest! Na dodatek ma wspaniały smak, warto spróbować. Nie wiem czy zdradzą recepturę na ten napój, ale jest godny plecenia i warto by mieć coś takiego w domowym kredensie na zimowe wieczory. Na Jarmarku będzie specjalny „kawobus” (z innej firmy), który zaoferuje uczestnikom imponujący zestaw rozgrzewających herbat., więc nawet najbardziej wymagający smakosze znajdą coś dla siebie.

Większość potrafi docenić niepowtarzalny smak tradycyjnych polskich potraw. Proszę wierzyć, że doceniają go również i cudzoziemcy z różnych zakątków świata, bo to co dobre jest po prostu dobre i tyle. Nie każdy jest mistrzem sztuki kulinarnej i nie każdy potrafi we własnych garnkach i patelniach wyczarować dzieła sztuki (tak, kucharzenie na choćby średnim poziomie jest prawdziwą sztuką). Nie musi to jednak oznaczać, że nieszczęśnik którego umiejętności kulinarnie ograniczają się do tego, że mu się woda na herbatę nie przypala, ewentualnie potrafi ugotować budyń, kisiel, lub w porywach nawet jajecznicę usmażyć, będzie musiał dożywotnio zazdrościć szczęśliwcom, którzy mają w domach artystki sztuki kulinarnej (a w niektórych domach nawet artystów) i nigdy nie spróbuje staropolskich wspaniałych potraw, czyli jego podniebienie zostanie – jak się to obecnie modnie określa – „wykluczone” z udziału w doznaniach związanych z degustacją wyżej wymienionych osiągnięć sztuki kulinarnej. Podczas jarmarku, przewidziany został bowiem kiermasz z szeroką ofertą licznych wystawców. Będzie możliwość zakupu:

– swojskich wyrobów wędliniarskich, które cieszyły się ogromnym wzięciem podczas  Wielkanocnego Jarmarku, jaki odbył się po raz pierwszy na brzeskim Rynku na wiosnę,

– słodyczy, miodów i przypraw.

Krótko mówiąc, będzie można nabyć wszystko co tylko wymyśli sobie nawet najbardziej wymagający koneser.

Swoje wyroby zaoferują tak znane w Brzesku marki jak Hotel August, Pałac Goetz, Restauracja Pawilon, Restauracja RZYM, Grecja, Zdrowo i Kolorowo oraz Malinowy Chruśniak.

Chyba nikt mieszkający w Brzesku i okolicach nie może powiedzieć, że nie słyszał o tych firmach. Renoma jaką cieszą się od lat te znane marki restauratorskie gwarantują, że na nasze świąteczne stoły będziemy mogli nabyć potrawy po prostu po mistrzowsku przygotowane. Jeżeli ktoś został przez los obdarowany w mniejszym stopniu umiejętnościami kucharskimi, albo po prostu nie ma zbyt wiele czasu, to nie ma się co zastanawiać. Po co się gimnastykować, jeżeli można kupić wszystko co trzeba i to naprawdę najwyższej jakości. Przecież przygotowanie wszystkiego w domu, też nie jest darmowe. Trzeba kupić wszystkie produkty, dochodzi jeszcze koszt gazu, energii elektrycznej itp. Dodatkowo ogromna ilość czasu żeby wszystko przygotować. No i nie ma gwarancji, że wszystko się uda, zwłaszcza jeżeli za kucharzenie bierzemy się raz albo dwa razy do roku. Po prostu trening czyni mistrza, taka jest prawda. Pozwólmy więc aby na nasz świąteczny stół dostarczyli potrawy najlepsi specjaliści w tym fachu w naszej okolicy. Oczywiście nie jest to bynajmniej zachęta do rezygnacji z domowej tradycji tam gdzie ona rozkwita. Po prostu jest taka alternatywa. Może też być pewien mix: coś sami przygotujemy, coś dokupimy i spędzimy święta prawdziwie po staropolsku.