Ostatnie kwitnięcie fontanny

I znowu woda w jedynej w całej gminie Brzesko fontannie znajdującej się w reprezentacyjnym ścisłym centrum Brzeska będącego nie tylko siedzibą władz gminy, ale również stolicą powiatu, zazieleniła się od ogromnej ilości glonów. Woda stała się zielona, ale bynajmniej swoim zazielenieniem nie dostarczyła mieszkańcom wspaniałych wrażeń estetycznych, wręcz przeciwnie – wzbudziła obrzydzenie do tego stopnia, że kilka osób nie wytrzymało i zadzwoniło do burmistrza, aby coś z tym zrobić. Natychmiast po otrzymaniu sygnału, wykonany został telefon do Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którego zadaniem jest opiekowanie się fontanną. Pracownik, który otrzymał telefon od Grzegorza Bracha, zastępcy burmistrza, jakoś nie specjalnie się przejął faktem, że w brzeskiej fontannie na rynku pływa obrzydliwa pełna zielonych glutów woda. Poinformował, że właściwie to nie ma pracowników i nie ma kogo wysłać, żeby fontannę wyczyścić, więc może tak dopiero po świętach w przyszłym tygodniu. Dopiero po stanowczym poinformowaniu, że burmistrz Toma Latocha nalega, żeby fontannę oczyścić najszybciej jak to tylko możliwe, do człowieka dotarło, że jednak lepiej będzie ruszyć się z basenu, zwłaszcza że został również poinformowany, że burmistrz za godzinę będzie wolny i osobiście pojedzie sprawdzić, jak się sprawy mają. Okazało się, że odpowiednia motywacja sprawiła, że to, co jeszcze przed chwilą było niemożliwe, stało się możliwe — w ciągu godziny fontanna wypełniona obrzydliwym zielonym glutem stała się znowu czysta. Nie ma jak dobra motywacja.

To już nie pierwszy raz, kiedy osobiście burmistrz musi interweniować, żeby pracownicy Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wykonali to, co należy do ich zakresu obowiązków. Za poprzedniego burmistrza był to wręcz rytuał: zniesmaczeni ludzie dzwonili do burmistrza, sprawa stawała się głośna medialnie, następowała interwencja z wysoka i fontanna była czyszczona.
Władza w gminie się zmieniła, ale obyczaje kierownictwa BOSiR jakoś nie mają ochoty się zmienić. Wydaje się jednak, a nawet wręcz jest to pewne, że zmienią te swoje obyczaje bardzo szybko. Burmistrz Tomasz Latocha zainterweniował, jak tylko się dowiedział, że nastąpiła taka kompromitująca sytuacja, ale zapowiedział również, że była to nie tylko pierwsza, ale również ostatnia interwencja w sprawie zmobilizowania kierownictwa BOSiR do wykonania tego, co należy, aby fontanna była czysta. Wydaje się, że nikt nie powinien mieć wątpliwości, co się stanie, jeżeli sytuacja się powtórzy.

Czy naprawdę burmistrz musi osobiście zajmować się nawet taką sprawą jak codzienne sprawdzanie stanu wody w fontannie na rynku? To już nie pierwszy raz, kiedy woda w fontannie zakwitła. Ludzie odpowiedzialni za jej czystość powinni więc mieć chyba na tyle rozumu i odpowiedzialności, żeby kontrolować stan wody. Czy tak trudno podjechać pod fontannę choćby w drodze do pracy i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku? Wygląda na to, że ta fontanna ma jakąś wadę techniczną. Przecież w innych fontannach nie ma takiego problemu. Jest np. w Czchowie piękna fontanna i nie pływają w niej żadne gluty. Jeżeli tak jest, to chyba opiekująca się naszą fontanną dyrekcja BOSiR powinna zadać sobie trud, aby sprawdzić, co się dzieje i zaproponować jakieś poprawki, a nie narażać brzeszczan na śmieszność w oczach przyjezdnych gości.
Burmistrz Tomasz Latocha stara się, aby Rynek był zadbany, aby stał się miejscem, gdzie mieszkańcy będą chcieli się spotykać, rozmawiać ze sobą, odpoczywać, gdzie mogłyby być często organizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne. W założeniu burmistrza, brzeski Rynek powinien cały czas żyć, coś się tam powinno zawsze dziać. Przykładem jest choćby niedawno zorganizowany I Brzeski Jarmark Wielkanocny. Takich imprez w przyszłości będzie znacznie więcej. Niedawno zostały odnowione ławki, które po kilku latach użytkowania wymagały renowacji. Jak jednak odpoczywać i cieszyć się widokiem „tańczącej” wody w fontannie i zmieniającej kolory podświetlenia, kiedy pływają w niej obrzydliwe zielone gluty?

https://www.facebook.com/brzeskoinfo/videos/2437310406491135/