KGW Dworzanki z Przyborowa

W Przyborowie zawiązało swoją działalność Koło Gospodyń Wiejskich. Panie chcą się integrować i działać na rzecz lokalnej społeczności. – Z końcem grudnia ubiegłego roku usłyszałyśmy o możliwości otrzymania środków z budżetu państwa na działalność KGW i postanowiłyśmy zarejestrować koło – mówi Barbara Potaczek. – Nawiązując do historii Przyborowa oraz znajdujących się w nim dworów przyjęłyśmy dumnie brzmiąca nazwę „Dworzanki”. W chwili obecnej koło zrzesza 20 kobiet, ale mamy również kilku panów.
Jak przyznają panie z KGW, chęć wspólnego spotykania się i działania zaszczepiła w nich prowadząca swoje zajęcia dla seniorów na terenie Przyborowa Fundacja Magma z Borzęcina. – Spotykaliśmy się przez dłuższy czas w swoim gronie ramach zajęć grupy 50+.Prowadzący Fundację Anna Kwaśniak i Adam Kwaśniak wykazali się fantastyczną organizacją spotkań i bardzo ciekawym programem zajęć. Po skończonym projekcie trudno było nam się rozstać. Stąd wpadłyśmy na pomysł organizacji Koła Gospodyń Wiejskich – przyznają zgodnie panie.


Podstawowymi założeniami nowopowstałego koła jest:
• promocja Przyborowa i gminy Borzęcin;
• poznanie historii regionu;
• czynny udział w życiu kulturalnym naszej miejscowości;
• kultywowanie tradycyjnych potraw wyróżniających nasz region;
• integracja kobiet z Przyborowa oraz współpraca z innymi KGW w powiecie.
Kilkumiesięczna działalność KGW Dworzanki przyczyniła się do współorganizacji wraz ze świetlicą GOK w Przyborowie imprezy pn. „Babski Comber”. Panie uczestniczyły też w Jarmarku Wielkanocnym w Brzesku. Założycielki deklarują, że są otwarte na propozycje współpracy zarówno od osób indywidualnych, jak i instytucji działających na terenie Przyborowa i w okolicach. – Mamy wiele pomysłów, ale dopiero zaczynamy, więc jeszcze wszystko przed nami. Zapraszamy do nas nowe osoby – zachęcają panie.
Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich to nowy akt prawny, który ma im umożliwić uzyskiwanie osobowości prawnej, rozwijanie działalności i korzystanie z do tej pory trudno dostępnych środków. Zakłada się, że KGW będzie mogło prowadzić legalną działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą np. w zakresie sprzedaży rękodzieła, żywności regionalnej. Ten zapis wpisuje koła gospodyń wiejskich w nurt ekonomii społecznej i pozwala legalnie funkcjonować, bez obaw o niespodziewaną kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego w trakcie np. pikniku czy festynu.