IV Bieg Tropem Wilczym w Jadownikach

W Jadownikach po raz czwarty zorganizowany został Bieg Tropem Wilczym poświęcony uczniu pamięci Żołnierzy Wyklętych (czy może raczej Żołnierzy Niezłomnych), a więc tych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zajęciu Polski przez armię czerwoną, nie godzili się na narzucenie Polsce ustroju komunistycznego i podjęli heroiczną – wobec zdrady mocarstwa zachodnich – skazaną na niepowodzenie walkę z reżimem komunistycznym. Nazwa biegu nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” poświęconego właśnie Żołnierzom Niezłomnym.

„Ponieważ żyli prawem  wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać”

……..

Organizatorami biegu byli Rada Sołecka wsi Jadowniki, Stowarzyszanie Nasze Jadowniki oraz Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach. Jest to ogólnopolskie przedsięwzięcie, a nawet międzynarodowe, ponieważ biegi odbywają się również w wielu miastach na całym świecie, gdzie istnieje polonia. W tym biegu uczestniczyło ponad 70 tysięcy uczestników. Bieg w Jadownikach jest częścią tego ogromnego przedsięwzięcia, które objęte jest patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jest jedynym w całym powiecie brzeskim.

Bieg składa się z dwóch dystansów: głównego o długości 10 kilometrów, oraz dystansu honorowego o długości 1963 metry. Ten drugi dystans nawiązuje do roku 1963 kiedy to zastrzelony został ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak PS. „Lalek”

W ubiegłym roku w biegu w Jadownikach wzięło udział ponad 200 osób, w tym roku zarejestrowanych zostało 265 uczestników. Na  głównym dystansie dziesięciu kilometrów wystartowało 111 uczestników, a w biegu na 1963 metry pobiegło 154 biegaczy. W biegu uczestniczyły całe rodziny: rodzice z dziećmi, rodzeństwo, kuzyni. Najmłodszymi biegaczami byli Zuzanna Gicala oraz Franiu Kosałka – obydwoje z rocznika 2013, natomiast najstarszym uczestnikiem był 79-letni pan Zygmunt Malewski z Bochni.

Każda z tras został przygotowana oraz zabezpieczona przez druhów z OSP Jadowniki oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, a także harcerzy ze Szczepu Czarnego im. Państwa Podziemnego, który tradycyjnie wziął na siebie zabezpieczenie trasy biegu honorowego na 1963 metry. Nad zdrowiem zawodników czuwali ratownicy medyczni – Krzysztof Duda i Grzegorz Ciara. Nagłośnienie zapewniła firma Kołek Light & Sound, a pomiaru czasu dokonała firma Chronotex.

W samo południe wystrzałem z pistoletu wicestarosta Maciej Podobiński dał sygnał do startu biegu głównego.

Dwadzieścia minut później sygnał do startu dla ponad stu pięćdziesięciu biegaczy na dystansie 1963 metrów za pomocą wuwuzeli dała radna Jadwiga Dadej.

Start i meta obydwu biegów była usytuowana przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jadownikach która gdzie usytuowany został również cały sztab imprezy, gdzie na Sali gimnastycznej uczestnicy biegu mogli na czas biegu zostawić w depozycie swoje rzeczy, a następnie po zakończeniu biegu mogli posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów i oczekiwać na dekorację zwycięzców. 

O jak najlepsze wrażenia uczestników biorących udział w czwartej edycji biegu w Jadownikach zadbali organizatorzy biegu: sołtys Jarosław Sorys, Michał Krzywda – prezes Stowarzyszenia „Nasze Jadowniki”, phm Bartłomiej Turlej – komendant Szczepu Czarnego oraz liczne grono współpracowników na czele z Marią Rojkowicz, Marią Mularz, Agnieszką Dadej, Alicją Sorys, Jadwigą Dadej, Dominkiem Dadejem, Łukaszem Dadejem, Sławomirem Rojkowiczem i Wiesławem Piaseckim.

Zgodnie z planem, o godzinie 14-tej burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha wraz z sołtysem, a zarazem radnym Jarosławem Sorysem, radną Jadwigą Dadej i radną powiatową Justyną Wojtowicz–Woda wręczyli zwycięzcom puchary oraz nagrody rzeczowe.

Pierwsze miejsce w biegu na 10 kilometrów w kategorii pań z czasem 41 minut 31 sekund zdobyła Patrycja Świerczek z Jadownik reprezentująca Klub Biegowy Perła. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Kmieć z Perły, a trzecie Izabela Klecka z Brzeska.
Wśród panów, pierwsze miejsce z czasem 37 minut 38 sekund zajął Piotr Moździerz z Tuchowa, reprezentujący LKS Burzyn. Drugie miejsce wywalczył Waldemar Matyaszek z Jasienia, reprezentujący Klub Biegowy Perła, a trzecie zajął Kamil Skiba z Tarnowa, reprezentant PTG Sokół Świat Pracy Tarnów.

Na dystansie 1963 metrów  zwyciężył Maciej Repetowski z Okocimia, reprezentujący GH Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci, drugi był Tomasz Kuder z Jadownik, trzeci Remigiusz Mietła z Brzeska. Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Adrianna Kuder z Jadownik, reprezentująca klub Cze-Mi, druga była Eryka Brach z Brzeska, reprezentująca MLUKS Tarnów, jako trzecia linię mety przekroczyła Weronika Matyaszek z Jasienia.

Sponsorami czwartej edycji Biegu Tropem Wilczym w Jadownikach byli: burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, MPEC Brzesko, Pro-Fil Aluminium, El-Mont Bogdan Cebula, MARK Brzesko, Rezonas Powiśle, Janusz Gladysz, firma Avangarde Łukasz i Dominik Dadej, Zakład Posadzkarsko-Murarski Janusz Mularz, firma Balustrady-Bramy Marcin Zacher, Elektro-Szyld Wiesław Piasecki.

Cała galeria z biegu:

Część I: https://www.facebook.com/pg/brzeskoinfo/photos/?tab=album&album_id=1565152906953341

Część II: https://www.facebook.com/pg/brzeskoinfo/photos/?tab=album&album_id=1565573563577942

Część III: https://www.facebook.com/pg/brzeskoinfo/photos/?tab=album&album_id=1566430170158948

Część IV: https://www.facebook.com/pg/brzeskoinfo/photos/?tab=album&album_id=1567320846736547