Dzień Kobiet w RCKB

Na zaproszenie burmistrza Brzeska Tomasza Latochy do  Brzeskiego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego we wtorkowy wieczór 5 marca przybyło blisko 300 pań – mieszkanek gminy Brzesko, aby uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza  wraz z pracownikami Wydziału Strategii i Rozwoju z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Duża sala koncertowa RCK-B została wypełniona po brzegi. 

– Roli kobiet nie można przecenić – prowadzą domy, wychowują dzieci, pracują zawodowo, są kochającymi opiekunkami, wspaniałymi mamami, babciami, siostrami, żonami. Są naszą opoką, stoją na straży naszych rodzin. W tym szczególnym dniu serdecznie im za wszystko podziękujmy. W imieniu swoim, pracowników urzędu miejskiego i wszystkich mężczyzn życzę paniom zdrowia i wszelkiej pomyślności – mówił burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha.

„Profilaktyka zdrowia kobiet – czyli co cennego masz w sobie” –  prelekcję pod takim tytułem, a zarazem myślą przewodnią wygłosiła pani dr Agnieszka Golis-Tomala. Prelekcja była poświęcona najczęściej występującym wśród kobiet chorobom nowotworowym oraz konieczności wykonywania badań profilaktycznych, ponieważ w ten sposób można uniknąć wielu groźnych schorzeń, albo po wykryciu we wstępnym stadium rozwoju choroby,  podjąć skuteczne leczenie.

Część artystyczną spotkania wypełnił naprawdę imponujący koncert w wykonaniu  uczniów funkcjonującej w Brzesku Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku. Na scenie prezentowali się Zuzanna Klimaj, Teresa Siek, Amelia Sowa, Szymon Prus, Krystyna Siek, Szymon Szczupak, Kinga Rakoczy, Julia Rogóż, Amelia Korda, Justyna Wołek, Jakub Machowski. Młodzi, a czasami nawet bardzo młodzi muzycy, pod opieką swoich nauczycieli, pokazali licznie zgromadzonej publiczności, że nie zmarnowali czasu ucząc się w naszej brzeskiej Szkole Muzycznej. Zarówno bogactwo utworów, jak i instrumentów na których grali młodzi artyści mógł wzbudzić i wzbudził w pełni uzasadniony podziw. Koncert zakończył występ kilkunastoosobowego zespołu instrumentalnego. Szkoła Muzyczna w Brzesku naprawdę ma się czym pochwalić, a młodzi muzycy szlifujący swoje umiejętności w jej murach, zdecydowanie częściej powinni być pokazywani szerokiej publiczności, bo „nie zapala się światła i nie chowa pod korcem”. Publiczny występ to nie tylko docenienie pracy pedagogów i uczniów, ale również doskonała zachęta dla innych młodych ludzi aby pójść w ślady swoich kolegów i podjąć naukę w Szkole Muzycznej. Nie każdy musi być w przyszłości zawodowym muzykiem, ale umiejętność grania na jakimś instrumencie jest bardzo fajną umiejętnością i warto podjąć wysiłek aby się jej nauczyć. 

Na spotkanie i koncert przybyło kilkoro radnych. Były więc panie  – Maria Kądziołka, Barbara Borowiecka, Anna Lubowiecka, a także brzydsza część Rady Miejskiej o osobach przystojnych radnych Bogusława Sambora i Adriana Zaleśnego, którzy przynieśli ogromne kosze aromatycznych ziołowych herbatek, aby pod hasłem „herbatka zamiast kwiatka” obdarować wszystkie panie takim właśnie oryginalnym upominkiem

Na zakończenie spotkania panie przy kawie i ciasteczku miały okazję porozmawiać z burmistrzem i radnymi.