Zmarł Aureli Syweńki

26 lutego zmarł Aureli Syweńki, miał 98 lat. Był zasłużonym artystą cyrkowym, znakomitym żonglerem, wieloletnim dyrektorem znanego cyrku AS. W 2018 roku uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Parku Rozrywki „Julinek”.

Urodził się w 1921 roku, cyrkowe występy rozpoczął już przed wojną, w cyrku Józefiego. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Brzeska, gdzie ukończył szkołę średnią. Po maturze związany był z kilkoma cyrkami, był znakomitym żonglerem. Szkolił kardy w Sulisławiu i Julinku, w 1954 roku w czasie I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Cyrkowej otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki. Aureli Syweńki doskonalił warsztat, stał się jednym z najlepszych cyrkowych artystów w Polsce, był wielokrotnie nagradzany, między innymi srebrnym medalem na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Warszawie, złoty medal otrzymał w czasie festiwalu sztuki cyrkowej w Bułgarii. Był wieloletnim dyrektorem cyrku AS. Występował w Czechosłowacji, NRD, USA, Izraelu, ZSRR, Bułgarii, Belgii, Finlandii, Japonii, Szwecji, Kanadzie, na Węgrzech.

Pogrzeb znanego brzeszczanina odbędzie się w najbliższą sobotę 2 marca, o godzinie 14.00 w kościele pod wezwaniem NMP MK i św. Jakuba w Brzesku.

_
brzesko.pl