Aktywny weekend naszych zuchów i harcerzy

W dniach 15-16 lutego w Brzesku odbywał się hufcowy biwak z okazji zbliżającego się, obchodzonego w dniu 22 lutego święta skautów z całego świata, czyli Dnia Myśli Braterskiej. Wzięło w nim udział prawie 150 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów Hufca ZHP Brzesko. „Bazą biwaku” był budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku.

Piątkowy wieczór na biwaku upłynął zuchom i harcerzom na uroczystym apelu i obrzędowym świeczkowisku z gitarami i piosenkami harcerskimi. W nocy część obozujących udała się na pobliski cmentarz z I wojny światowej, gdzie miała miejsce wzruszająca uroczystość z udziałem dwóch druhen. Na ręce komendanta hufca, phm. Bartłomieja Turleja swoje zobowiązanie instruktorskie złożyła druhna Regina Studzińska, a druhna Urszula Latuszek otrzymała granatowy sznur, oznakę funkcji drużynowej nowo powstałej próbnej drużyny wędrowniczej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku.   

W sobotni poranek obozujący podzielili się na dwie grupy: harcerze i harcerze starsi wyruszyli „na miasto”, by zmagać się z zadaniami w ramach gry terenowej przygotowanej przez wędrowników z brzeskiego ogólniaka, w której musieli się wykazać nie tylko braterstwem i współpracą, ale także znajomością technik harcerskich, wiedzą o Brzesku, zwłaszcza znajomością planu miasta oraz znajomością szczegółów życia Patrona Hufca, Mikołaja Kopernika. Zadaniem grających było uratować Kopernika z tarapatów, w które wpadł, więc w tym celu harcerze musieli przenieść się w czasie do XVI wieku. 

W czasie gdy harcerze uczestniczyli w intensywnej grze miejskiej zuchy ze swoimi opiekunami pozostały w szkole, by odbyć swój coroczny Przegląd Teatrzyków. W tym roku tematem przewodnim zuchowych przedstawień były bajki. Szóstki zuchowe zaprezentowały więc trzy bajki: Legendę o Ogniku, Bajkę o Czerwonym Kapturku Ekologu oraz Bajkę o Winetou -czerwonoskórym dżentelmenie. Po Przeglądzie odbył się zwiad po okolicy, w trakcie którego zuchy dotarły do Biblioteki Pedagogicznej i mogły spotkać się i pooglądać wystawę pt. „Gwieździsta noc” autorstwa Pani Małgorzaty Winkowskiej.

Popołudniu, po dwóch dniach pełnych emocji, organizatorzy, czyli Szczep Bohaterów Września, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku, podsumowali działania zuchów i harcerzy, mające miejsce na biwaku. Komendant Hufca Brzesko phm. Bartłomiej Turlej wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i podziękował za spotkanie jego gospodarzom na ręce komendantki szczepu phm. Renaty Rożkowicz oraz Dyrekcji PSP nr 2 na ręce Pani Urszuli Białki. Podziękowania za ciekawą grę otrzymała również próbna drużyna wędrownicza przy ZSP nr 1 w Brzesku. 

Przed brzeskimi zuchami i harcerzami już wkrótce kolejne bardzo ważne zadanie, czyli zbiórka publiczna z okazji Dnia Myśli Braterskiej, której Hufiec Brzesko będzie organizatorem już po raz dwunasty. Idea Dnia Myśli Braterskiej niesie za sobą bardzo ważne przesłanie, jakim jest braterstwo, w tym przypadku dosłowne, gdyż brzeskie zuchy i harcerze świadomi wielu własnych potrzeb rok w rok w okolicach marca stają z puszkami, by dać świadectwo braterstwa ze swoimi chorymi rówieśnikami, ale też wesprzeć samych siebie, gdyż część zebranych środków wróci do nich w postaci nagród w konkursach hufcowych, dofinansowań do letnich obozów, biwaków itp. 

Tak więc już dzisiaj zapraszamy do wsparcia zaplanowanej na 8-17 marca br. zbiórki publicznej pod hasłem „Pomagamy i działamy”. Bliżej terminu zbiórki pojawią  się szczegóły, w tym m.in. nazwiska dzieci, którym w tym roku będziemy chcieli pomóc.

_

phm. Bartłomiej Turlej