Podsumowanie VI Konkurs Kolęd i Pastorałek

W ubiegłą niedzielę, tj. dnia 13.01.2019 w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej rozbrzmiewały anielskie śpiewy, a to za sprawą odbywającego się VI Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Kolędy niebiańskim piórem pisane”. Organizatorem spotkania była Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Głównym celem organizowanego Konkursu Kolęd i Pastorałek było ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek, a także prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i dorosłych. 

W regulaminie Konkursu określone były grupy wiekowe: dzieci młodsze Szkoła Podstawowa klasy I-IV i dzieci starsze klas V-VIII, młodzież szkół gimnazjalnych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Każdy uczestnik wykonywał 2 utwory: kolęda i pastorałka, mógł wystąpić przy akompaniamencie instrumentów muzycznych bądź a`cappella. Komisja, w składzie: Ks. Kat. Tomasz Pyrchla, Dyrektor Szkoły Pan Marek Serwin, Sołtys oraz jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Adrian Zaleśny, organistka Pani Renata Stan oceniła i nagrodziła wszystkich uczestników. Miejsca zajęli: w kat. dzieci szkolne młodsze: I mjsc. – Julia Klecka, II mjsc. – Julia Bakalarz, III mjsc. – Aleksandra Kokoszka; w kat. dzieci  starsze: I mjsc – duet Izabela i Sabina Ćwik, II mjsc – Milena Bakalarz, III mjsc. – duet Magdalena i Agnieszka Święch; w kat. młodzież szkół ponadgimnazjalnych: I mjsc.-  dziewczęta tańczące z Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”, II mjsc. – chłopcy tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” a w kat. dorośli: I mjsc. – duet Urszula Adamczyk i Zofia Kordecka,  II mjsc. – Bożena Grzesik.

Organizatorzy dziękują wszystkim Uczestnikom Przeglądu za udział. Dziękujemy Fundatorom za ufundowanie nagród i upominków: Panu Staroście Andrzejowi Potępie za materiały promocyjne, Pani Dyrektor MOK za bilety na spektakleoraz pamiątkowe dyplomy, Panu Burmistrzowi Tomaszowi Latocha oraz Sołtysowi wsi Poręba Spytkowska Adrianowi Zaleśnemu za ufundowanie karnetów na warsztaty z rękodzieła artystycznego dla wszystkich Uczestników Konkursu. Realizację karnetów rozpoczniemy już podczas zajęć FERIE 2019 zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych i będą obejmować warsztaty z decoupage, bibułkarstwa, cardmaking, mas plastycznych. Warsztaty będą prowadzone zarówno w szkole podstawowej na Świetlicy po wcześniejszym ustaleniu z Panem Dyrektorem jak i w Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska. Pierwsze warsztaty odbędą się 15.01.2019 (wtorek) od godz. 8.30 w świetlicy szkolnej i będą wykonywane 1/ Kukiełka lub Kopciuszek z drewnianej łyżki 2/ organizery szkolne. Informacje o dalszych warsztatach będą podawane na afiszach oraz stronie internetowej MOK-u oraz przez fecebook. 

Po przesłuchaniach konkursowych odbył się Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”, podczas którego zaprezentowano zarówno małoznane pastorałki jak i staropolskie kolędy a grupa tańcząca zaprezentowała Krakowiaka z Lajkonikiem.

Dziękujemy wszystkim Państwu za wspólne kolędowanie i uczestniczenie w tym pięknym spotkaniu bożonarodzeniowym. Aby ta atmosfera świąteczna trwała w nas jak najdłużej a wypowiadane życzenia się spełniły. Zapraszamy za rok na kolejne kolędowanie ☺

Aneta Gurak

_

zdj. Paulina Ruszaj Fotografia