Roman Kapuściński — Osobowość Roku

Trwa właśnie wspólny plebiscyt Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego na Osobowość Roku 2018. W każdym powiecie czytelnicy mogli zgłosić kandydatów do tytułu Osobowości Roku w czterech kategoriach: Kultura, Działalność Społeczna i Charytatywna, Samorządność i Społeczność Lokalna, oraz Biznes. Następnie przez głosowanie za pomocą SMS czytelnicy wybiorą te osoby które, ich zdaniem, za swoje osiągnięcia w 2018 r. najbardziej zasługują na ten honorowy tytuł.

Z powiatu brzeskiego do tytułu Osobowości Roku w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna zgłoszony został między innymi Roman Kapuściński — młody mieszkaniec Borzęcina, założyciel bardzo popularnego Portalu Informacyjnego Capuccino.eu, którego fanpage ma już ponad sześć tysięcy polubień, co jest wynikiem naprawdę imponującym. Romek nie tylko bardzo sam angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne, ale bardzo chętnie obejmuje też patronatem medialnym przedsięwzięcia podejmowane przez innych, co znacznie przyczynia się do ich popularyzacji i ostatecznego sukcesu. Dobro wraca, więc…

Mały Romuś, ale uśmiech znajomy

Romek ma pięcioro rodzeństwa, od 2002 roku po tragicznej śmierci taty w wypadku drogowym, wychowywany był tylko przez mamę. Nie było łatwo, ale dzielna kobieta sprostała temu doświadczeniu i nauczyła swoje dzieci, że nawet w trudnej sytuacji zawsze można sobie jakoś poradzić. Przychodzi na myśl takie zdanie wypowiedziane przez Lucile Fray w pięknym filmie z 1952 r. o bohaterstwie zwyczajnym pt. „Kto pokocha moje dzieci?”: „Bywają w życiu trudne sytuacje i wtedy można być tylko bardzo dzielnym”. Po prostu trzeba być dzielnym i okazuje się, że świat się nie kończy, że nadal jest piękny i ma dla nas nie jedną wspaniałą propozycję, że warto się starać. Romek jest osobą lojalną, godną zaufania, wrażliwą, zawsze stara się pomóc. Sporo w życiu przeszedł i nie miał łatwo, więc mimo młodego wieku, wie już coś na temat życia. Jest powszechnie lubiany, ma dobry charakter i po prostu fantastyczny, rozwalający uśmiech, który zjednuje mu przyjaciół (choć każdy człowiek jest piękny, kiedy się uśmiecha). Jest może troszkę zbyt wrażliwy, co niektórzy próbują wykorzystać, ale mimo wszystko …
Skończył szkołę zawodową i pracuje na swoje utrzymanie, więc nie jest ciężarem dla nikogo. Jest przyzwyczajony do tego, że pracować trzeba i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Postanowił jednak dalej się uczyć, więc podjął naukę w szkole średniej i obecnie przygotowuje się właśnie do matury. Walczy o siebie i swoją przyszłość, jest takim pozytywnym Wojownikiem, do wszystkiego dochodzi ciężką pracą.

Romek muzykant

Przez ostatnie dwa lata, wspólnie z kolegami, organizował akcję zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt znajdujących się w schronisku w Borku pod nazwą „Świąteczna paka dla głodnego zwierzaka”. W ubiegłym roku udało się zebrać w sklepach pół tony karmy, w obecnym roku już 600 kg. Za rok chłopaki podejmą akcję po raz trzeci, ich celem jest zebranie tony karmy. Bez wątpienia uda się im ten cel osiągnąć, bo wkładają w to masę serca, a ludzie to widzą, i jak zawsze, reagują wspaniale. Bo Polacy to już taki naród – nigdy nie odmawiamy pomocy, nawet wtedy, kiedy sami nie mamy byt bogato.
Głosowanie w plebiscycie na Osobowość Roku Powiatu Brzeskiego trwać będzie do 8 lutego. Można wysłać SMS o treści KDS.200 na numer 72355, koszt 2,46 (z VAT)
Romek nie ma za sobą wielkich organizacji ani bogatych sponsorów, jest spontaniczny w tym, co robi. Pomaga, bo po prostu chce pomóc. Bardzo często do tego dopłaca ze swoich pieniędzy.

Romek intelektualista

Wsparcie takiego naturalnego społecznika, będzie nie tylko dodaniem Mu skrzydeł – fantastyczną motywacją i zachętą do dalszego zaangażowania, ale będzie również zachętą dla innych, bo przykłady pociągają. Taki jeden SMS, nawet jeżeli Romek nigdy się nie dowie, od kogo przyszedł, będzie świadectwem naszego uznania, kroplą paliwa wyzwalającą energię do podejmowania kolejnych wyzwań, nie tylko społecznych, ale żeby się dalej kształcić, rozwijać i ogólnie być coraz lepszym człowiekiem. Każdy z nas potrzebuje czasem zachęty i emocjonalnego wsparcia. Dlatego nie wahajmy się tego wsparcia dawać innym i nie wstydźmy się wsparcia przyjmować, kiedy jest nam potrzebne.