Brzesko: Radni apelują, aby zrezygnować z fajerwerków

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej brzescy radni pochylili się nad losem zwierzaków w Sylwestrową noc. Radny Bogusław Sambor wyszedł z inicjatywą wystosowania apelu do mieszkańców, aby ograniczyć lub zrezygnować z używania fajerwerków.

„Szanowni mieszkańcy gminy Brzesko, Sylwester to czas radości i zabawy, natomiast horror dla zwierząt. Pod wpływem hałasu dochodzi u nich do uszkodzenia słuchu, zwierzęta czują ogromny strach, a paniczne ucieczki powodują, że gubią drogę do domów, w skrajnych przypadkach umierają na zawał. Dlatego zwracamy się o nieużywanie lub ograniczenie używania materiałów pirotechnicznych”

Należy również pamiętać, że używanie materiałów pirotechnicznych jest zagrożone mandatem! Zwyczajowo przyjęte jest, że używanie ich nie jest karane 31 grudnia oraz 1 styczna jednak w pozostałe dni należy się od tego powstrzymać.

„Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny” – art. 51. Kodeksu Wykroczeń

W uzasadnionych wypadkach, w okresie w którym panuje zakaz stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych może wydać właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.