Bądź człowiekiem, pomóż zwierzakom!

„O Boże, spraw, abyśmy uwierzyli w sens braterstwa z wszelkim stworzeniem,
z naszymi małymi braćmi, którym dałeś tę ziemię na wspólny z nami dom.
Obyśmy mogli zrozumieć, że nie żyją tylko dla nas,
lecz również dla siebie samych i dla Ciebie.
Że tak jak my kochają słodycz życia,
i
że lepiej się czują na swoim miejscu niż my na naszym”

Modlitwa Św. Bazylego z Cezarei z 370 r. n.e.Romek Kapuściński z Borzęcina – właściciel Portalu Informacyjnego Capuccino.eu oraz Marek Mika ze Szczurowej, który jest studentem ratownictwa medycznego i kierowcą karetki w brzeskim pogotowiu— dwaj młodzi i dynamiczni ludzie postanowili w dość nietypowy sposób uczcić swoje urodziny, które obydwaj obchodzą w okolicach świąt. Przyjemnie jest otrzymywać życzenia, które są wyrazem pamięci. Prezenty też sprawiają radość, ale dawanie prezentów też przynosi radość może nawet jeszcze większą. A co by było jakby z okazji swoich urodzin sprawić prezent komuś, kto bardzo potrzebuje wsparcia? I wtedy spontanicznie zrodziła się myśl, żeby zbierać karmę dla zwierzaków. Na początku mieli obawy czy się uda, czy ludzie, którzy mają tyle wydatków, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, zechcą dodatkowo poświęcić parę złotych, żeby wspomóc zwierzaczki ze schroniska w Borku (bo właśnie podopiecznych tego schroniska postanowili wesprzeć). Na szczęście ludzkie serca, jak zwykle dopisały, bo Polacy to taki niezwykły naród, który potrafi się dzielić tym, co ma na tyle na ile go stać. Biorąc pod uwagę, że akcja była prowadzona tylko na terenie gmin Szczurowa i Borzęcin, wynik był po prostu oszałamiający — udało się zebrać aż pół tony żywności, która została przekazana do schroniska w Krakowie.

Zachęceni tak wspaniałą postawą ludzi, którym los biednych zwierząt, których nikt nie chce, nie jest obojętny, postanowili w tym roku po raz drugi zorganizować zbiórkę karmy, ale na większą skale i większym terenie. Do dwójki organizatorów dołączył Rafał Cierniak, który jest grafikiem. Wspólnie zapraszają Właścicieli sklepów o przyłączenie się do akcji, własnymi samochodami jeżdżą i zbierają zebraną żywność. Na dzień dzisiejszy udało się zebrać 250kg karmy, zbiórka będzie trwać do niedzieli 16 grudnia.

W tym roku Właściciele aż 14 sklepów zgodziło się udostępnić swoim Klientom możliwość przyłączenia się do zbiórki i złożenia zakupionej żywności w specjalnych koszach:

1. Cezar Delikatesy Borzęcin
2. Centrum Delikatesy Borzęcin
3. Lewiatan Szczurowa
4. Centrum Delikatesy Szczurowa
5. Spółdzielnia Produkcyjno Handlowa w Szczurowej (wszystkie sklepy)
6. Centrum Delikatesy Mokrzyska
7. Groszek w Sufczynie
8. Hit-Pol Szczepanów
9. Groszek Dębno
10. Groszek Przyborów
11. Groszek w Łękach
12. Groszek w Bielczy
13. Świetlica w Bielczy
14. Lewiatan w Przyborowie

Ich marzeniem jest uzbieranie tony karmy. To bardzo ambitny plan, ale nawet jak się nie uda zebrać aż tyle, to i tak obiecują, że akcję będą się starali kontynuować w kolejnych latach, bo zawsze warto być człowiekiem. Obok żywności, bardzo przydatne są też koce. Gdyby ktoś chciał przekazać większą ilość żywności czy np. właśnie koców, to organizatorzy chętnie przyjadą po nie do domu darczyńcy i wszystko odbiorą.

Chętnie się przyłączamy do promocji tej szlachetnej idei. Można powiedzieć, że jest taka „Szlachetna paczka, dla zwierzaczka”. Pamiętajmy o zwierzętach, bo to jak je traktujemy, świadczy też o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Te parę złotych na rok nie zuboży nas bardzo, biednym zwierzętom ze schroniska naprawdę bardzo pomoże.

Jan Waresiak

foto: Romek Kapuściński