Czy warto zostać policjantem?

Wielu chętnych do wstąpienia w policyjne szeregi  zastanawia się, czy to dobry wybór, bo dobrze  wybrana zawodowa droga, to poczucie satysfakcji, stabilizacji i bezpieczeństwa dla nas i naszych rodzin.

Z reguły po zakończeniu edukacji mamy mnóstwo pomysłów, lecz nikt nie da nam gwarancji, że dokonamy dobrego wyboru. Wątpliwości, które pojawiają się w trakcie pełnienia służby  towarzyszą i będą towarzyszyć większości policjantów. To dobre zjawisko, bo to świadczy o wrażliwości i umiejętności autoanalizy, a także o tym, że nie staliśmy się rutyniarzami.

Fakt, że to nie jest łatwa praca, pochłania mnóstwo energii i zaangażowania, a emocje z nią zawiązane trudno zostawić za progiem domu. Policjant styka się  ze śmiercią bólem, ludzkimi dramatami, łzami a w każdej z tych sytuacji musi być opanowany i trzeźwo ją oceniać. Niejednokrotnie trzeba  być empatycznym i  zachować przy tym obiektywizm, co nie zawsze jest łatwe, bo ludzie są różni, czasem roszczeniowi. Z reguły nie zdają sobie sprawy z tego, że policjant musi być arbitrem, ocenić zaistniałą sytuację a każda ze stron biorących udział w postępowaniu potwierdzenia swych racji żąda od instytucji, w której szuka pomocy. Trzeba karać i upominać, by zadbać o porządek a przecież nikt nie lubi być karany. Dyżury w święta, dni wolne od pracy, wykonywanie czynności w różnych, czasem złych  warunkach atmosferycznych, z narażeniem własnego zdrowia, ryzyko agresji ze strony osób, wobec których podejmuje się interwencję, to również specyfika służby policjanta.

Jednak w tej służbie są emocje i sytuacje, których nie spotka się nigdzie indziej. Nic nie zastąpi uśmiechu człowieka, na widok odzyskanych i oddawanych mu rzeczy, które wcześniej padły łupem przestępcy, radości  z wyeliminowania z życia rodziny  oprawcy, który nękał najbliższych choć miał ich chronić. Nic nie da takiego poczucia spełnienia jak  łzy szczęścia rodziców, którym zagubiło się dziecko a dzięki policjantom wróciło w bezpieczne ramiona najbliższych, czy satysfakcji z wyeliminowania pijanego kierowcy, który dzięki zatrzymaniu nie spowoduje wypadku. Przykłady można mnożyć …

Adrenalina jaka towarzyszy tej pracy, wysokie obroty na których się pracuje sprawiają, że nie ma czasu na nudę i stagnację. Dzięki służbie Policji możemy realnie i osobiście wpłynąć, na to by życie było bezpieczniejsze dla nas, naszych najbliższych i społeczeństwa.

Zatem wszystkich, którzy  chcą się  sprawdzić i czują, że Policja to jest właściwe dla nich miejsce – serdecznie zapraszamy w nasze szeregi.

Więcej informacji na stronie http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/malopolska-policja-zaprasza-w-swoje-szeregi  lub pod numerem telefonu 12 61 54 068, jak również można je uzyskać osobiście w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy ul. Mogilskiej 109 – w sekcji doboru Wydziału Kadr i Szkolenia.  Szczegółowe informacje  dotyczące zasad rekrutacji oraz wzory wymaganych dokumentów znajdują się na stronie http://malopolska.policja.gov.pl/pl/praca-w-policji

_

KPP Brzesko