Policjanci z rowerzystami pokonali trasę IV Szkolnego Rajdu Rowerowego czuwając nad bezpieczeństwem uczestników

Szkoła Podstawowa w Iwkowej po raz czwarty zorganizowała Szkolny Rajd Rowerowy, tym razem pod hasłem „Biało – Czerwony” świętując tym samym 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Inicjatywa promowania bezpiecznych zachowań na drodze od lat cieszy się wśród uczestników rajdu ogromną popularnością i zrzesza miłośników jazdy rowerowej. Brzescy policjanci od początku wspierają  ideę, nie tylko czuwając nad bezpieczeństwem rowerzystów, ale także udzielając im cennych rad i wskazówek.

W niedzielę, 23 września 2018r. o godz. 14.30 na Orliku w Iwkowej pojawiło się kilkadziesiąt osób, wśród których nie zabrakło dzieci, rodziców i nauczycieli chętnych do rowerowych zmagań. Starsi miłośnicy jednośladów pokazali młodszemu pokoleniu, że zamiast siedzieć przed szklanym ekranem telewizora czy komputera można aktywnie, ale przede wszystkim miło spędzić czas. Rajd od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez szkołę. W tym roku rajd odbył się pod hasłem „Biało – Czerwony”, organizatorzy w ten szczególny sposób chcieli uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego uczestnicy ubrani w narodowe barwy mieli do pokonania 15-kilometrową trasę po terenach gminy Iwkowa. Podczas krótkiego postoju na rowerzystów czekał poczęstunek przygotowany przez miejscowych sponsorów. Po ciepłym posiłku, już ze zregenerowanymi siłami, uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną.

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej jednostki i Komisariatu Policji w Czchowie, którzy po raz kolejny zaangażowali się w sportowe przedsięwzięcie.

Rajdy rowerowe są doskonałym pomysłem, aby promować zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Co zrobić, aby być bezpiecznym na rowerze i szczęśliwie wrócić do domu? – na te i inne pytania odpowiadali policjanci, którzy również zjawili się na miejscu zbiórki i poza czuwaniem nad bezpieczeństwem uczestników, przypominali o zasadach, których przestrzeganie uchroni przed niebezpiecznymi sytuacjami. Oto kilka z nich:

1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.

2. W czasie jazdy używaj kasku.

3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.

4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.

6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.

7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.

8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

9. Nigdy nie ścinaj zakrętów.

10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

_

KPP Brzesko