Podwójna radość w OSP Jadowniki

W niedzielę 16 września w Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach miała miejsce bardzo miła uroczystość.

Okazja była podwójna: poświęcenie kolejnego samochodu pozyskanego przez jednostkę i poświęcenie proporca dla działającej przy OSP Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Była to pierwsza DDP w gminie Brzesko (obecnie funkcjonują już dwie, druga w OSP Poręba Spytkowska). Dla każdej Straży pozyskanie sprzętu ratowniczego to wielka radość. Wiadomo że w różnych jednostkach różnie z tym wyposażeniem bywa. OSP w Jadownikach jest jedną lepiej wyposażonych jednostek, ale każdy nowy nabytek cieszy. Równie wielka radość jest z utworzenia Dziecięcej Drużyny Pożarniczej, bo to pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Czas leci bardzo szybko, i już niedługo te małe dzieci zastąpią swoich starszych kolegów w akcjach ratowniczych.

Strażakiem ochotnikiem nie zostaje się z dnia na dzień – do długi proces wychowywania i wzrastania w kręgu wartościowych ideałów. Nigdy nie będzie za dość, aby podziękować tym druhom i druhnom które podejmują się żmudnego trudu wychowywania najmłodszych strażaków. Oni wychowują przyszłość Straży i przyszłą elitę miejscowości – ludzi którym nie będzie obojętny los drugiego człowieka. Będą służyć Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. DDP przy OSP w Jadownikach nie ma jeszcze zbyt długiej tradycji, ale już zdążyła być między innymi na Pierwszej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych która odbyła się  17 czerwca w Wieruszowie, gdzie DDP z Jadownik wystawiła aż dwie drużyny.  Wyjazd był możliwy między innymi dzięki wsparciu Powiatu Brzeskiego, którego przedstawiciele w osobach radnego Macieja Podobińskiego i V-ce Przewodniczącego Rady powiatu Tomasza Latochy również gościli na niedzielnej uroczystości w Jadownikach. Po uroczystej Mszy Św. w miejscowym kościele w czasie której poświęcony został proporzec DDP, uczestnicy wyszli na zewnątrz, gdzie kapelan strażaków ochotników powiatu brzeskiego ks. Grzegorz Sroka poświęcił nowy samochód. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi OSP z Gminy Brzesko przeszli do Domu Strażaka, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości, między innymi tradycyjne wbijanie gwoździ w drzewce proporca, przekazanie dziesięciu mundurków dla członków DDP, oraz wręczenie przez Prezesa OSP Jadowniki dh Józefa Móla dyplomów i podziękowań dla darczyńców i sponsorów.

Dodatkową miłą niespodziankę sprawił małym strażakom Tomasz Latocha, który podarował zakupione za własne prywatne środki  urządzenie do wytwarzania dymu. O taką maszynkę prosili go jakiś czas temu opiekunowie DDP w Jadownikach. Miało by ono służyć do różnego rodzaju ćwiczeń szkoleniowych jakie są w programie wyszkolenia małych adeptów strażackiego rzemiosła. Kiedy nie ma szkoleń, można dzięki takiej maszynie zorganizować np. bardzo klimatyczną dyskotekę, czyli zrobić niezłą „zadymę”. Uznając że jest to bardzo rozsądna i warta spełnienia prośba, bo służy uatrakcyjnieniu zajęć dla dzieci, Tomasz Latocha kupił maszynkę robienia dymu i osobiście przywiózł do Jadownik. Nie pierwszy raz Tomasz Latocha wspiera społeczników w realizacji ich ambitnych i szlachetnych celów. Wsparł również bardzo wydatnie utworzenie Dziecięcej Drużyny Pożarniczej w Porębie Spytkowskiej, pomógł zdobyć kosztowny sprzęt do szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przez harcerzy ze Szczepu Czarnego w Jadownikach, pomaga sportowcom w wielu klubach – nigdy nie jedzie z pustymi rękami. Tak też było i tym razem.

_

ŻB