Wyjątkowa inauguracja nowego roku szkolnego w Łoniowej

Jeszcze nigdy w gminie Dębno w tak znamienity sposób niezainaugurowano nowego roku szkolnego. Na tym wydarzeniu  obecni byli przedstawiciele m.in. rządu.

Okazją do tego, aby tak świętować był pierwszy dzwonek dla uczniów po wakacyjnej przerwie oraz odbiór nowo dobudowanej części budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łoniowej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Łoniowej. Następnie zaproszeni goście wraz z uczniami i kadrą nauczycielską przeszli do szkoły. Akademia rozpoczęła się od hymnu państwowego. Dyrektor szkoły, Maria Marecik, przywitała przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, sponsorów i mieszkańców miejscowości Łoniowa oraz rodziców uczniów uczęszczających do tej placówki, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły.  Na wydarzeniu obecni byli m.in. Józef Gawron – wicewojewoda małopolski, Artur Puciłowski – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Andrzej Potępa –  Starosta Brzeski, mł. bryg. mgr inż. Piotr Słowiak Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, władze gminy Dębno na czele z wójtem Wiesławem Kozłowskim, Ireną Kowal zastępcą wójta gminy Dębno, Justyną Wójtowicz-Woda sekretarzem gminy Dębno oraz Piotrem Matura Przewodniczącym Rady Gminy Dębno wraz z radnymi. Uroczystość zaszczycili również potomkowie ostatnich właścicieli budynku, w którym mieści się szkoła, przedstawiciele rodziny Kolarzowskich.

Podczas specjalnie przygotowanej na ten dzień akademii uczniowie zaprezentowali przygotowany przez siebie program słowno-muzyczny. Goście mogli również podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”.

Wójt w czasie przemówienia podkreślił, że jest to szczególny dzień, dlatego że otwarte zostało nowe skrzydło szkoły, a uczniowie będą mogli uczyć się w dogodnych warunkach.

Szkoła to drugi dom zatem ważne jest, aby nauczyciele byli, jak siewcy, przy których młodzież będzie rozwijała swoje talenty, czerpała z wiedzy starszych, zdobywała umiejętności przydatne w życiu. Inwestowanie w młodych jest najlepszą inwestycją, jaką można podejmować – podkreślał wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Nowa i stara część szkoły zostały ze sobą połączone na wszystkich poziomach. Łącznie szkoła zyskała kilka sal lekcyjnych oraz stołówkę, zlokalizowaną na parterze. Na piętrze powstały nowe sale lekcyjne oraz sanitariaty dla dziewcząt i chłopców. Wyjście ewakuacyjne zaprojektowano w nowej części budynku ze względu na lokalizacje stołówki, w której jednocześnie może przebywać 80-ciu uczniów.

Szkoła zyskała również nowe boisko, które posiada niezbędne wyposażenie sportowe. W związku z tym uczniowie będą mogli rozgrywać gry zespołowe, takie jak koszykówka, siatkówka, tenis ziemny, czy też piłka nożna oraz piłka ręczna, a to wszystko na nowej nawierzchni sportowej, która spełnia standardy bezpieczeństwa i jest przystosowana do użytku przez osoby niepełnosprawne. Ponadto obok szkoły została otwarta siłownia zewnętrza.

ug