„Cross 2018” – policjanci biorą się za walkę z off-roadem

Brzescy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży leśnej Nadleśnictwa Brzesko oraz podleśniczym z Leśnictwa Kopaliny przeprowadzili działania wymierzone w osoby szalejące quadami, oraz motocyklami crossowymi w lasach, oraz szlakach pieszych i rowerowych.Cała akcja odbyła się pod kryptonimem „Cross 2018”. Policjanci coraz częściej otrzymują zgłoszenia o motocyklach i quadach, które nielegalnie wjeżdżają do lasów, stwarzając zagrożenie dla postronnych osób. Aby ukrócić ten proceder w dniach 18-19 sierpnia Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku wraz z funkcjonariuszami straży leśnej Nadleśnictwa Brzesko oraz podleśniczy Leśnictwa Kopaliny przeprowadzili akcję, która miała zmniejszyć skalę występowania tego problemu.

Mundurowi przeprowadzili patrol w Leśnictwie Kopaliny uroczyska „Jasień”, „Podgródek”, oraz Leśnictwa Okocim uroczyska „ Bażantaria”, „Leszczyńskie”, „Dolne Lasy”, „Okocim Górny”.

Tereny wybrane na przeprowadzenie operacji nie były losowe. Mundurowi wytypowali, je reagując na zgłoszenia okolicznych mieszkańców oraz internautów za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W trakcie dwudniowych działań ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych kierującego motocyklem crossowym, który nielegalnie wjechał na teren lasu pojazdem silnikowym.

Zgodnie z treścią art. 161 Kodeksu Wykroczeń – „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny”.